Jak sprawdzić czy występuje gorączka u niemowlaka?

Kategorie zdrowie

Z całą pewnością można stwierdzić, że gorączka u niemowlaka jest bardzo niekorzystnym objawem chorobowym. Dlatego warto dowiedzieć się więcej na jej temat, a także na temat tego, jak w odpowiedni sposób mierzyć dziecku temperaturę.

Kiedy dziecko ma gorączkę?


Występowanie gorączki u dziecka jest ciężkie do określenia. Temperatura ciała u zdrowego dziecka waha się najczęściej pomiędzy wartościami 36,6 a 37,5 stopni Celsjusza. Takie temperatury u niemowlaków są spowodowane bardzo wieloma czynnikami. Wśród nich można przede wszystkim wyróżnić niedojrzałość układu termoregulacji, a także aktywność hormonalną, która bywa bardzo zmienna podczas trwania doby. Rano zazwyczaj dziecko ma najniższą temperaturę, a wieczorem najwyższą. Warto na to zwrócić uwagę podczas jej mierzenia.

Jak mierzyć gorączkę u dziecka?


Mierzenie gorączki u niemowlaka może przebiegać na bardzo różne sposoby, w zależności od tego, jakim urządzeniem do mierzenia dysponujemy. Przede wszystkim temperaturę u dziecka można mierzyć w różnych miejscach. Wśród nich przede wszystkim wymienia się czoło i ucho, ale także usta lub odbyt. Najwygodniejszym rozwiązaniem są douszne termometry na podczerwień, ponieważ łatwo przy ich pomocy można zmierzyć niemowlakowi temperaturę. Najważniejszą kwestią jest bardzo dokładny wynik, który można osiągnąć dzięki takiemu pomiarowi. Dlatego warto wybierać termometry douszne w miarę swoich możliwości. Będzie to najlepsze rozwiązanie spośród wszystkich możliwych i dostępnych, dlatego powinno się na nie zwrócić uwagę.