Działanie i zastosowanie ortezy stawy skokowego

Kategorie zdrowie
orteza stawu skokowego

Staw skokowy w wielu sytuacjach narażony jest na urazy i kontuzje, co spowodowane jest jego bardzo skomplikowaną budową. Najczęściej z urazami stawów skokowych mają do czynienia sportowcy, jednak może przytrafić się nawet podczas zwykłego spaceru. W takich sytuacjach warto zastosować stabilizator na kostkę, który usztywni i zabezpieczy staw. Wiele osób stosuje go nawet w celach profilaktycznych, aby nie doznać kontuzji.

Sposób działania ortezy stawu skokowego

Podstawową funkcją stabilizatora jest usztywnienie i zabezpieczenie wybranej części ciała. Pozwala on na odciążenie stawu oraz na swobodną regenerację. Jest to świetna alternatywa w sytuacji, gdy nie potrzebne jest nakładanie gipsu. Orteza sprawia, że staw skokowy zostaje wzmocniony, poprzez zwiększenie cyrkulacji krwi.

Warto zastosować taki usztywniacz przy urazach polegających na skręceniu, zwichnięciu czy lżejszym złamaniu. Nie zabroniona jest również działanie profilaktyczne w sytuacji, gdy mamy świadomość, że nasze stawy są bardziej podatne na różnego rodzaju uszkodzenia. Różnorodność stabilizatorów jest ogromna, więc każdy może naleźć odpowiedni dla siebie. Występują egzemplarze twarde, sztywne, ale także pozbawione szwów czy nawet elastyczne i miękkie.

W jakich przypadkach zastosować ortezę?

orteza stawu skokowego

Wybór odpowiedniej ortezy należy zawsze skonsultować ortopedą lub fizjoterapeutą. Twardsze modele stosuje się w celu utrzymania kostki w stabilnej pozycji, mają zapobiec jej skręcaniu i obracaniu. Pomogą w sytuacjach po złamaniach lub poważniejszych zwichnięciach. Można zadbać o stawy skokowe, gdy mięśnie ulegają wzmożonemu wysiłkowi lub wystąpiły zerwania więzadeł. Specjaliści zalecają stabilizatory osobom z przewlekłymi niestabilnościami organizmu lub po wykonanych operacjach w celach zmniejszenia obciążenia.