Colostrum, siara, młodziwo – płynne złoto

Kategorie Suplementy diety
colostrum

Colostrum, znane również jako siara lub młodziwo, to pierwszy pokarm matki, który powstaje pod koniec ciąży aż do kilkunastu godzin, maksymalnie paru dni, po porodzie, który następnie zmienia się w mleko. Siara często ma żółtawe zabarwienie, dlatego bywa też nazywana płynnym złotem. Jednak nie tylko kolor colostrum odpowiada za skojarzenie z cennym metalem. Ważniejszym powodem jest jego ogromna wartość dla organizmu ludzkiego, w szczególności młodego.

Krople mocy – właściwości i działanie

colostrum

Colostrum zawiera ponad 250 związków, minerałów i witamin, wśród których można wymienić:

  • immunoglobuliny – odpowiadające za prawidłowy rozwój układu odpornościowego;
  • białka takie jak laktoferyna, laktoalbumina, laktoperoksydaza, itd. – wykazujące działania przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, dodatkowo pomagają wiązać żelazo oraz chronią błony śluzowe żołądka;
  • witaminy z grupy B oraz C i E – zwane witaminami młodości;
  • składniki mineralne takie jak wapń, fosfor, potas, magnez, sód.

Wszystkie te substancje oraz wiele innych sprawiają, że colostrum działa pozytywnie na układ immunologiczny, układ krążeniowy oraz układ pokarmowy. 

Colostrum dla dzieci i dla dorosłych

Suplementy dostępne na rynku są pochodzenia zwierzęcego, głównie bydlęcego. Występują w formie kapsułek jak również kropel i proszku do rozpuszczania. Dodatkowo dostępne są w różnych smakach, np. bananowy lub truskawkowy, dzięki czemu z łatwością można znaleźć wygodny sposób przyjmowania colostrum przez dzieci i dorosłych. Należy pamiętać, aby zapoznać się z ulotką i zażywać suplement według zaleceń, tak aby maksymalnie wykorzystać wszystkie drogocenne właściwości siary.