Czym jest myjka ultradźwiękowa?

Kategorie Laboratoria
myjka ultradźwiękowa

W dzisiejszych czasach świat pełen jest urządzeń, przyrządów i przedmiotów posiadających niezwykle drobne elementy. Niezależnie czy mowa o całym przedmiocie, czy jedynie jego częściach, wyczyszczenie obecnych na nim małych rowków, zagłębień, otworów i innych detali w sposób tradycyjny jest praktycznie niemożliwy. Sprostać temu są w stanie myjki ultradźwiękowe, które dzięki falom dźwiękowym potrafią dokładnie usunąć brud z każdego, nawet najmniejszego zakamarka.

Myjka ultradźwiękowa – do czego służy?

Urządzenia te służą obecnie przede wszystkim do usuwania brudu z przedmiotów przemysłowych i medycznych, a ciągle rosnący rygor czystości w tych branżach oraz skuteczność myjek przyczynia się do wzrostu ich popularności. Zasada ich działania opiera się na rozchodzących się w specjalnym płynie falach ultradźwiękowych, czyli niesłyszalnych dla człowieka. W cieczy zachodzi wtedy kilka zjawisk. Pierwszym z nich jest powstawanie drobnych pęcherzyków, które pod wpływem fal dźwiękowych wibrują, a następnie implodują. Doprowadza to do miejscowych zmian ciśnienia, odrywających brud przylegający do powierzchni przedmiotów zanurzonych w płynie. Wahania ciśnienia powodują także mieszanie się cieczy.

Zastosowanie myjki ultradźwiękowej

Myjka ultradźwiękowa z oferty DanLab doskonale nada się do czyszczenia drobnych i delikatnych elementów, ponieważ zachodzący w nich sposób czyszczenia nie uszkadza żadnych powierzchni oraz usuwa brud z trudno dostępnych miejsc. Sprawdzą się także w oczyszczaniu większych przyrządów, takich jak np. narzędzia medyczne czy biżuteria. Ich dokładność, delikatność oraz skuteczność stały się kluczem do wzrostu popularności myjek ultradźwiękowych, nie tylko w przemyśle i medycynie, lecz także w gospodarstwach domowych.