Czym zajmuje się lekarz urolog i kiedy umówić się na wizytę?

Kategorie Bez kategorii
urolog białystok

Wiele osób cierpi na schorzenia układu moczowo-płciowego, poszukując pomocy u specjalisty. Urologia to dziedzina, którą zajmują się lekarze urolodzy. Prowadzą praktykę w każdym szpitalu, nie brakuje jednak samodzielnych poradni urologicznych czy gabinetów prywatnych, gdzie można uzyskać pomoc i konsultację bez stania w kolejkach na NFZ.

Czym właściwie zajmuje się urolog?

urolog białystokUrologia to szeroka dziedzina, dlatego zakres pracy urologa również taki jest. Zazwyczaj do lekarza trafiają osoby, mające problemy z układem moczowo-płciowym. Wielu osobom wydaje się, że urolog zajmie się leczeniem zapalenia pęcherza – owszem, ale to jedynie niewielki zakres jego możliwości. Lekarz zajmuje się leczeniem wad narządów płciowych i stanów zapalnych w ich obrębie, zaburzeniami pracy pęcherza, leczeniem prostaty czy chorób jąder. Trafiają do niego także osoby zmagające się z nowotworami w obrębie dróg moczowych. Lekarza urologa odwiedzają zarówno mężczyźni, jak i kobiety, zmagający się z podobnymi problemami zdrowotnymi sprawdź to tutaj.

Kiedy warto udać się do urologa?

Aby dostać się do lekarza urologa na NFZ, niezbędne jest skierowanie wydawane przez lekarza internistę. Wystarczy więc diagnoza lekarza POZ. Warto umówić wizytę w przypadku zaobserwowania niepokojących zmian w obrębie narządów płciowych i układu moczowego (guzki, problemy z nietrzymaniem moczu lub z jego oddawaniem). Dobrze byłoby odwiedzić lekarza także w przypadku występowania nawracających stanów zapalnych pęcherza moczowego. Urolog ma szerokie możliwości diagnostyczne i może skierować na specjalistyczne badania.