Jak postępować, gdy dziecko wymiotuje?

Kategorie zdrowie

Praktycznie każdy rodzić doświadczył wymiotów u swego dziecka, jednak nie wszyscy potrafią odpowiednio pomóc podczas takiej sytuacji. Jak więc należy się zachować, gdy dziecko ma wymioty? Odpowiedź na te pytania znajduje się w tym artykule.

Co należy robić w przypadku wystąpienia wymiotów u dziecka?

Jeżeli wymioty u dziecka są spowodowane wirusami lub bakteriami należy zastosować elektrolity, które odżywią organizm dziecka lub probiotyki w przypadku niemowląt. Pomocne mogą okazać się również tabletki na biegunkę, jeśli dziecko ma problemy z przełykaniem można kupić tabletki, które rozpuszczają się w buzi. Jeżeli dziecko ma zostać nawodnione, to można podawać mu płyn łyżeczką co kilka minut. Jeżeli dziecko wymiotuje (https://www.aptekagalen.pl/blog/co-podac-na-wymioty-u-dziecka) warto w tym dniu zrezygnować z podawania posiłków i zostać przy samym nawadnianiu. Płyny jakie podaje się dziecku powinny być chłodne, aby nie powodowały odruchu wymiotnego. Należy pamiętać, aby nie podawać dziecku napojów gazowanych do których można zaliczyć coca-colę. W przypadku, gdy wymioty częściowo ustąpią można zacząć powoli wprowadzać pokarmy stałe, jednak należy pamiętać, aby do ustąpienia objawów podawać tylko potrawy lekkostrawne.
W przypadku, gdy wymioty są spowodowane inną chorobą należy niezwłocznie udać się dzieckiem do lekarza.

Należy pamiętać, że u dzieci uczęszczających do szkół lub przedszkoli może często dochodzić do wystąpienia takich objawów, ponieważ w grupie maluchy szybciej zarażają się od siebie, a grypa jelitowa należy do bardzo zaraźliwych. W takim wypadku dobrze jest mieć pod ręką zawsze odpowiednie leki.