Jak to jest zrobione- pH metr?

Kategorie Laboratoria

W jaki sposób określić czy roztwór, który jest przed nami ma odczynnik zasadowy, obojętny czy kwasowy. Zdecydowanie w takiej sytuacji przyda się pH metr. Poznajmy zatem budowę oraz rodzaje tego urządzenia pomiarowego.

Budowa

Opisywane urządzenie posiada dwie elektrody- pierwsza z nich to elektroda wskaźnikowa, drugą porównawcza. Pomiędzy nimi obsadzony jest woltomierz. Pierwszą elektrodą wkładamy do substancji, w której nie znamy wskaźnika pH natomiast elektrodę porównawczą umieszczamy w substancji zwanej roztworem porównawczym ( tutaj poznajmy jaka jest wartość pH). Co w tym momencie robi czuły woltomierz? Jego zadaniem jest przeliczanie siły elektromotorycznej wyżej wymienionych elementów. Wynik otrzymujemy w skali od 0 do 14, czyli naszej wartości pH. Idziemy z duchem czasu, a co za tym idzie pH metr (zobacz) nie tylko mierzy pH, ale niektóre z nich są w stanie zmierzyć także temperaturę, przewodność czy stężenie jonów.

Rodzaje

Rynek oferuje różnorodne rodzaje pH metrów, wszystko zależy od tego jaka jest potrzebna. Najczęściej spotykane rodzaje to:

  1. Tester przenośny- głównym zadaniem tego urządzenia jest mierzenie zasolenia oraz konduktancji
  2. Tester przenośny wieloparametrowy -charakteryzuje się tym, że jest duży i spakowany w specjalną walizkę. Korzystając z niego możemy robić pomiary zasolenia czy temperatury. Jest elastyczny, ponieważ można go wykorzystywać i w laboratorium i terenie.
  3. Elektroniczny tester kwasowości- znalazł wykorzystanie w rolnictwie.

Artykuł pokazał jak jest zbudowane urządzenie do mierzenia oraz poznaliśmy kilka najczęściej spotykanych rodzajów.