
Jod to minerał mający bardzo istotny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Każdy człowiek powinien zadbać o odpowiednią suplementację tego pierwiastka. Podpowiadamy, na co pomaga i jakie są skutki jego niedoboru.
Jod – dlaczego jest tak istotny
Jod w tabletkach bez recepty stanowi częsty wybór klientów aptek. Jest to spowodowane jego zbawiennym wpływem na ludzki organizm. Suplementacja jodem stanowi skuteczną broń w walce z grzybami, bakteriami oraz wirusami. Zażywany regularnie działa profilaktycznie i minimalizuje ryzyko wystąpienia wielu poważny dolegliwości, między innymi nowotworów. Jod w płynie lub w postaci tabletek jest zalecany dla osób zmagających się z problemami z sercem, cukrzycą, niedoczynnością tarczycy oraz z dolegliwościami dotykającymi układ nerwowy. Stosowany na skórę głowy znacznie przyśpiesza porost włosów. Suplement z jodem jest zażywany przez kobiety w ciąży, co pozwala na prawidłowy rozwój płodu. Warto dodać, że omawiany pierwiastek przyśpiesza rozwój hormonów pozwalających na utrzymywanie odpowiedniej temperatury ciała.
Skutki niedoboru jodu
W odróżnieniu od wielu innych pierwiastków skutki niedoboru omawianego potrafią być bardzo dotkliwe. W przypadku osób starszych brak zażywania tabletek z jodem może skutkować powiększeniem tarczycy lub jej niedoczynnością. To samo ryzyko tyczy się osób nieaktywnych fizycznie. Takie podejście wiąże się z ryzykiem wystąpienia zaburzeń w funkcjonowaniu mózgu. Osoby, które ukończyły 50 rok życia powinna stosować jod do picia lub w tabletkach, aby uniknąć znacznego spadku sprawności fizycznej, a nawet obniżenia poziomu inteligencji. Kolejna grupa osób, które nie mogą sobie pozwolić na niedobór jodu to kobiety w ciąży. Przyszłe mamy z nieodpowiednią ilością tego pierwiastka w organizmie są narażone na poronienie. Ponadto w takiej sytuacji nienarodzone dziecko jest bardziej narażone na upośledzenie umysłowe lub inne wady wrodzone. Jod w aptece jest powszechnie dostępny, a jego suplementacja pozwala uniknąć wielu poważnych problemów.