Nebulizator czy inhalator? Który przyrząd ma więcej zalet?

Kategorie Zabiegi medyczne

Inhalatory i nebulizatory to dwa rodzaje urządzeń służących do dostarczania leków do płuc. Leki te nazywane są lekami rozszerzającymi oskrzela i pomagają one otworzyć wąskie drogi oddechowe.

Do czego służy inhalator i nebulizator? Metoda działania urządzeń

inhalator

Inhalator to podręczne urządzenie, które rozpyla lek. Należy go ścisnąć podczas wdechu, tak aby wdychać lek do płuc. Nebulizator jest urządzeniem elektrycznym, które wytwarza delikatną mgiełkę leku. Mgiełkę wdycha się przez maskę na twarz lub ustnik przez około 10 do 15 minut.

Inhalatory i nebulizatory mają swoje wady i zalety:

Inhalatory zajmują mniej czasu, ale trudniej jest nauczyć się ich prawidłowego używania niż nebulizatorów.

Nebulizatory są łatwiejsze w użyciu, ale ich stosowanie trwa dłużej niż inhalatorów.

Inhalatory mogą być używane prawie wszędzie, podczas gdy nebulizatory wymagają zasilania elektrycznego do działania.

Nebulizator to urządzenie, które zamienia płynny lek w mgiełkę lub parę. Użytkownik wdycha mgiełkę lub opary przez ustnik, maskę lub rurkę. Nebulizatora można używać do leczenia astmy, alergii i innych schorzeń układu oddechowego, ale nie wszystkie leki do inhalacji mogą być stosowane w nebulizatorach.

Jak działają inhalatory i nebulizatory?

Inhalator to małe, podręczne urządzenie, które dostarcza lek bezpośrednio do płuc. Zazwyczaj składa się on z dwóch części: pojemnika z lekiem wewnątrz otwartej rurki zwanej siłownikiem. Ustnik znajduje się na końcu przyrządu. Aby go użyć, należy nacisnąć na pojemnik, tak aby lek został rozpylony przez ustnik i dostał się do dróg oddechowych podczas wdechu.

Nebulizator to urządzenie, które zamienia płynne lekarstwo w mgiełkę, dzięki czemu można je łatwo wdychać. Nebulizatory występują w dwóch podstawowych typach: kompresory i urządzenia ultradźwiękowe. Nebulizator kompresorowy wykorzystuje sprężone powietrze do zamiany leku w mgiełkę, podczas gdy nebulizator ultradźwiękowy przekształca energię elektryczną w fale dźwiękowe do wytworzenia mgiełki. Oba typy wymagają do działania energii elektrycznej.