Smog – lepiej na niego uważaj!

Kategorie zdrowie

Jak się chronić przed smogiem? To pytanie zadaje sobie każdy z nas. W Polsce, gdzie znajdują się aż 33 miasta z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej. Jaki wpływ ma on na nasze zdrowie?

Czym jest smog?


To nic innego, jak zanieczyszczone powietrze. Powstaje na skutek działalności człowieka, powietrze miesza się z zanieczyszczeniami,spalinami, w wyniku czego zawieszone są w nim różne szkodliwe pyły.

Ta zawiesina w powietrzu to tlenki azotu, siarki, węgla i metale ciężkie, takie jak: kadm, rtęć, arsen, nikiel. Trujące pyły, są tak małe, że bez problemu przenikają przez nasz układ oddechowy do krwiobiegu.

Źródła zanieczyszczeń


Główną przyczyną smogu jest ogrzewanie domów. Mimo wielu kampanii społecznych i przestrzeżeń specjalistów, Polacy wciąż palą w swoich piecach właściwie wszystko. Od drobnych śmieci, plastik, po opony. Dużym problemem są też przestarzałe piece, tzw. kopciuchy.

Nasze domy są też często nieszczelne i słabo ocieplone, stare okna czy drzwi, powodują, że z naszego mieszkania ucieka dużo ciepła, a przez to musimy więcej się dogrzewać.

Nasze zdrowie
Smog ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, skutkiem jest skrócenie długości życia, zwiększone ryzyko zapadalności na choroby układu oddechowego, krążenia i nerwowego, a także choroby nowotworowe i patologie ciąży.

Więcej o ochronie przed smogiem na:

https://dragonmask.pl/blog/co-robic-zeby-chronic-sie-przed-smogiem-jak-uniknac-jego-skutkow-przeczytaj