10 sposobów wykorzystania arniki do łagodzenia bólu

Kategorie Zioła i Przyprawy
arnika

Arnika to stary ludowy środek leczniczy, który od wieków był stosowany do uśmierzania bólu i leczenia urazów. Dziś nadal jest powszechnie stosowana w tym celu. Ludzie powszechnie stosują maść arnikową w przypadku niewielkiej lub umiarkowanej bolesności mięśni, siniaków, zwichnięć, nadwyrężeń lub niewielkich bólów. Arnika jest w stanie zmniejszyć ból mięśni szybciej niż inne środki przeciwbólowe dostępne bez recepty. W tym artykule omówimy te zastosowania arniki, a także zalety i wady stosowania arniki w celu uśmierzenia bólu.

Co to jest arnika?

Arnika to roślina która rośnie w górach Europy i Azji. Kwiaty są małe, białe, a liście małe, jasnoniebiesko-zielone. Kwiaty arniki zawierają związki lecznicze, które od wieków są stosowane w leczeniu urazów i zmniejszaniu bólu. Ludzie powszechnie stosują maść arnikową w przypadku niewielkiej lub umiarkowanej bolesności mięśni, siniaków, zwichnięć, nadwyrężeń lub niewielkich bólów. Maść jest dostępna w różnych mocach, dlatego należy sprawdzić etykietę, aby dobrać odpowiednią dawkę.

Jak stosować arnikę w celu uśmierzenia bólu?

Chociaż istnieje wiele zastosowań arniki, omówimy główne sposoby jej stosowania w celu uśmierzenia bólu. Niezależnie od tego, czy szukasz naturalnego środka na drobne bóle, czy też ziołowej kuracji łagodzącej bóle stawów, oto trzy najlepsze sposoby stosowania arniki. Stosuj arnikę jako środek przeciwbólowy stosowany miejscowo. Istnieje wiele sposobów na wykorzystanie arniki jako środka miejscowo uśmierzającego ból. Można przygotować krem do stosowania miejscowego, mieszając jedną część arniki z trzema częściami oleju kokosowego. Wystarczy nałożyć krem na chore miejsce i pozostawić go do wyschnięcia, a następnie zmyć. Można też sporządzić miejscową maść, mieszając 1 część arniki z 2 częściami wosku pszczelego, 1 częścią olejku koprowego i 20 częściami oliwy z oliwek. Wszystko zależy od pożądanej siły działania. Olejek koperkowy ma silny zapach, który niektórzy wolą maskować olejkami zapachowymi, dlatego w tym przepisie otrzymamy balsam bezzapachowy.

Więcej o sposobach wykorzystania arniki: https://www.lekinatury.pl/pl/encyklopedia-ziol/arnika-gorska.html

Arnika na urazy sportowe

Arnika jest powszechnie stosowana jako środek do miejscowego leczenia drobnych urazów sportowych, takich jak zwichnięcia, nadwyrężenia i stłuczenia. Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, stosując arnikę na urazy sportowe, jest utrzymanie odpowiedniego nawodnienia. Odpowiednie nawodnienie może zapobiec pogłębieniu się urazu i pomóc w szybszym powrocie do normalnej aktywności. Niektóre z najlepszych zastosowań arniki w przypadku urazów sportowych to: –

  • Drobne nadwyrężenia i zwichnięcia – jeśli dochodzisz do siebie po drobnym urazie sportowym, takim jak nadwyrężenie lub zwichnięcie, możesz stosować arnikę jako środek do leczenia miejscowego. Po prostu nałóż krem na chore miejsce i przykryj je bandażem
  • Siniaki – Siniaki są oczywistą oznaką urazu, ale mogą być również bardzo bolesne. W przypadku siniaków o lekkim lub średnim nasileniu można stosować arnikę jako środek do leczenia miejscowego. Wystarczy nałożyć krem na siniaka i przykryć go bandażem.
  • Ból pięty – ból kostki i ból pięty są często wynikiem skręcenia kostki. W leczeniu tego rodzaju bólu można stosować miejscowo arnikę. Wystarczy nałożyć krem na piętę i kostkę, przykryć bandażem i pozostawić na noc.

Arnika na ból stawów

Jeśli cierpisz na bóle stawów, takie jak zapalenie stawów lub uraz stawu, możesz zastosować arnikę jako środek do leczenia miejscowego. Można ją także stosować w postaci okładów lub kompresów. Niektóre z najlepszych zastosowań arniki na bóle stawów to:

  • Ból stawów – w leczeniu bólu stawów można stosować miejscowo krem z arniki. Wystarczy nałożyć krem na staw, przykryć go bandażem i pozostawić na kilka godzin.
  • Zapalenie stawów – Jeśli cierpisz na zapalenie stawów, krem miejscowy z arniką może być stosowany w celu złagodzenia bólu stawów. Wystarczy nałożyć go na zmieniony chorobowo staw i pozostawić na noc.

Arnika na siniaki i obrzęki

Siniaki i obrzęki powstają w wyniku drobnych urazów ciała, takich jak upadek lub uderzenie w głowę. W leczeniu tych objawów można stosować arnikę zewnętrznie lub wewnętrznie. Wiele osób decyduje się po prostu na stosowanie jej zewnętrznie. Stosowanie arniki zewnętrznie może być pomocne w przypadku drobnych stłuczeń. Wystarczy nałożyć krem na stłuczone miejsce i przykryć je bandażem. Można ją również stosować jako kompres w celu zmniejszenia obrzęku kontuzjowanego stawu. Niektóre z najlepszych zastosowań arniki w przypadku siniaków i obrzęków to:

  • Niewielkie stłuczenia – Jeśli masz niewielkiego siniaka, możesz posmarować go kremem z arniki. Krem pomoże zmniejszyć ból i opuchliznę
  • Obrzęki – arnikę można również stosować w celu zmniejszenia obrzęku kontuzjowanego stawu. Wystarczy nałożyć krem na staw, przykryć go bandażem i pozostawić na kilka godzin.