Aparat do tlenoterapii – najważniejsze informacje

Kategorie zdrowie
aparat tlenowy

Tlenoterapia – czyli, w skrócie, systematyczne lub doraźne dostarczanie organizmowi powietrza o zwiększonej zawartości tlenu – jest zalecana w przypadku rozmaitych schorzeń. Używane przede wszystkim w chorobach układu krążenia i układu oddechowego, aparaty do tlenoterapii znajdują również zastosowanie m.in. w terapii onkologicznej, zabiegach rehabilitacyjnych czy dolegliwościach natury psychicznej. Czym jest koncentrator tlenu i co należy o nim wiedzieć?

Koncentrator tlenu – najważniejsze parametry

Istotą działania aparatu tlenowego, takiego jak tutaj, jest pobór powietrza z otoczenia i przekształcenie jego charakterystyki pod kątem stężenia tlenu (uzyskiwane powietrze może zawierać nawet ponad 90% tlenu). Urządzenia te dodatkowo filtrują powietrze oraz je nawilżają, dzięki czemu pozwalają uniknąć wysuszenia błony śluzowej dróg oddechowych. Istnieją dwa rodzaje aparatów – przenośny oraz stacjonarny.

aparat tlenowy

Aparat tlenowy domowy (stacjonarny) posiada zazwyczaj wyższą wydajność od urządzenia przenośnego, i powszechnie znajduje się na wyposażeniu szpitali czy przychodni. Poszukując odpowiedniego aparatu tlenowego do domu, oprócz możliwego do uzyskania stężenia tlenu, warto zwrócić uwagę na takie parametry, jak głośność pracy urządzenia, jego waga, czy estetyka wykonania.

Z kolei aparat tlenowy przenośny o mniejszych gabarytach pozwala na stosowanie w wielu miejscach – może być ładowany np. poprzez zapalniczkę samochodową. Nowoczesne aparaty tlenowe przenośne i stacjonarne mogą posiadać dodatkowe rozwiązania, np. wyświetlacze LCD ułatwiające kontrolę nad urządzeniem.

Zasady użytkowania

Korzystanie z koncentratora tlenu nie nastręcza trudności, należy jednak pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Uzyskanie pożądanych efektów terapii nie będzie możliwe bez systematycznej wymiany wody w nawilżaczu oraz kontroli stanu filtrów. Bardzo ważne jest również to, by urządzenie pracowało w miejscu, w którym występuje stały dostęp powietrza.