Ból w okolicy czoła, uczucie zatkanych zatok i problemy z niedrożnością nosa to mogą być objawy stanu zapalnego zatok. Najczęściej problemy zaczynają się od zwykłego kataru a z czasem dochodzą bóle głowy a nawet gorączka. Potoczną nazwą tego schorzenia jest katar zatokowy. Najbardziej narażeni jesteśmy w okresie jesienno-zimowym, gdzie temperatura na zewnątrz spada a wraz z nią spada również nasza odporność. W wyniku infekcji dochodzi do obrzęku błony śluzowej nosa i zatkania ujścia zatok.
Takich objawów nie warto lekceważyć, bowiem nieleczony katar może nieść ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne. W okresie infekcji warto dbać o regularną higienę nosa oraz czyszczenie jam nosowych i zatok. W tym celu dobrze jest wprowadzić domowe zabiegi polegające na płukaniu zatok i nosa przy użyciu wody morskiej. Z pomocą przychodzą również różnego rodzaju krople na katar lub preparaty w sprayu dostępne w aptekach. Środki te powodują obkurczanie naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa oraz zmniejszają wytwarzanie wydzieliny. Substancje w nich zawarte zwalczają stan zapalny i działają przeciwbólowo a co za tym idzie zwalczają ból głowy spowodowany infekcją.
Krople na katar zatokowy umożliwiają skuteczne oczyszczanie jam nosowych, dzięki czemu znów możliwe jest swobodne oddychanie. Oprócz kropli na zatoki polecane są również inhalacje olejkami eterycznymi lub przy pomocy soli kuchennej. Istnieje jednak kilka przeciwskazań do tego zabiegu takich jak niewydolność oddechowa, krążeniowa czy gruźlica. Czas potrzebny do wyzdrowienia wynosi średnio siedem dni. Aby zmaksymalizować efekty zaleca się zmniejszenie temperatury w pomieszczeniach domowych oraz stosowanie nawilżaczy powietrza. Pomaga to w codziennym funkcjonowaniu oraz ułatwia zasypianie.