Bezsenność – po jakie leki sięgać?

Kategorie zdrowie

Bezsenność to jeden z głównych powodów codziennego zmęczenia wśród ludzi na całym świecie. Jej powodów jest wiele, ale na szczęście nie brakuje też leków, które pomagają ją zminimalizować. Które z nich warto brać i kiedy się sprawdzą? Warto się temu przyjrzeć.

Naturalne leki nasenne – jak działają?

tabletki nasenne

Na początku należy spojrzeć na leki nasenne bez recepty, które są bezpieczne w stosowaniu, a jednocześnie potrafią pomóc w niejednym przypadku bezsenności. Na co warto zwrócić tutaj uwagę?

  • Melatonina – jest to naturalny hormon, który wytwarzany jest przez organizm ludzki. Ewolucyjnie wydzielał się on wraz ze zmierzchem, aby pomóc w odpoczynku. Dzisiejsze czasy, które obfitują w sztuczne światła, sprawiły, że wydzielanie melatoniny jest zaburzone u wielu osób. Odpowiednia jej suplementacja jest w wielu przypadkach wystarczającym sposobem na zdrowy i długi sen.
  • Złożone preparaty roślinne – zazwyczaj zawierają w sobie wyciąg z kozłka lekarskiego, melisy i szyszek chmielu. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że nie wszystkie zostały dobrze przebadane, przez co nie mają gwarancji działania.

Jak widać, tabletki nasenne bez recepty zwykle obfitują w melatoninę lub wyciągi roślinne. Co jednak z preparatami na receptę?

Które leki na receptę wybrać?

W trudnych przypadkach potrzebne będą tabletki nasenne, które posiadają silniejsze działanie i syntetyczne substancje. Tutaj najczęściej używa się pochodnych benzodiazepin, które mają bardzo wysoką skuteczność. Należy jednak pamiętać, że silnie uzależniają, przez co nie można ich stosować dłużej, niż przez 4 tygodnie. 

Warto też pamiętać, że ważne jest poznanie przyczyny bezsenności – często są to problemy natury psychicznej, które trzeba rozwiązać, aby uzyskać pełnię i głębię snu.