Test owulacyjny, kiedy i w jakim celu go wykonać?

Kategorie zdrowie
test owulacyjny

Test owulacyjny to bardzo przydatne narzędzie, które pozwala dokładnie przewidzieć, kiedy wystąpi owulacja. Rozpoznanie, kiedy występują dni płodne, to bardzo ważna kwestia dla par, które starają się o poczęcie dziecka. Testy owulacyjne można kupić w aptece lub w drogerii. Jak działa test owulacyjny, jak go wykonać i kiedy? Poniżej odpowiedź na pytania nurtujące wiele par starających się o dziecko.

Test owulacyjny – co to jest i jak go wykonać?

Test owulacyjny to test na płodność. Jego przeprowadzenie umożliwia parom ustalenie, kiedy dokładnie występuje owulacja. Wiedza ta zwiększa możliwość zajścia w ciążę. Narzędzie testów owulacyjnych jest wykorzystywane przez pary, które pragną począć dziecko, a mają z tym problemy. Dokładne ustalenie momentu jajeczkowania, pozwala na precyzyjne określenie, kiedy jest owulacja i tym samym zwiększa prawdopodobieństwo zapłodnienia. 

Test owulacyjny – jak go wykonać?

Przed wykonaniem testu owulacyjnego należy zaopatrzyć się w pojemniczek na mocz, następnie oddać do niego próbkę i zanurzyć pasek owulacyjny w moczu. Na pasku jest linia maksymalna, do której należy zanurzyć pasek. Zanurzony w moczu pasek powinien zostać wyjęty po kilku sekundach i osuszony przez chwilę. Następnie wynik można odczytać porównując z rysunkami na instrukcji. Wynik będzie wiarygodny, tylko wówczas, gdy do badania zostanie użyty mocz poranny.

Działanie testów owulacyjnych

Testy owulacyjne bazują na hormonach gonadotropowych. Test działa na zasadzie wykrycia wzrostu ich stężenia w moczu kobiety. W połowie cyklu, tuż przed owulacją, dochodzi do nagłego wzrostu hormonów gonadotropowych. To znak, że w najbliższych kilku godzinach dojdzie do jajeczkowania, co oznacza, że komórka jajowa będzie gotowa do zapłodnienia. Owulacja jest zazwyczaj w ciągu 24 do 36 godzin od momentu wzrostu hormonów gonadotropowych, a to oznacza zwiększone prawdopodobieństwo zapłodnienia.

Podczas owulacji komórka jajowa przesuwa się z jajnika do jajowodu, gdzie może być zapłodniona. Jest na to gotowa przez około 24 godziny od momentu jajeczkowania. Właśnie w tym czasie najlepiej odbyć stosunek seksualny.

Jakie są rodzaje testów owulacyjnych?

Obecnie na rynku są dostępne różne testy owulacyjne. Można wymienić spośród nich:

  • paskowy test owulacyjny. W pojemniczku na mocz zanurza się pasek i wyjmuje po kilku sekundach. Wynik jest dostępny praktycznie od razu. W opakowaniu zwykle znajduje się 5 sztuk w formie pasków lub patyczków. Badanie ocenia poziom hormonów gonadotropowych w moczu i dzięki temu wykrywa owulację,
  • strumieniowy test owulacyjny. Można go wykonać oddając strumień moczu bezpośrednio na test. Wynik jest dostępny po kilku minutach,
  • płytkowy test owulacyjny. W tym przypadku mocz nabiera się do zakraplacza i przenosi na okienko testu. Wynik testu jest widoczny po kilku chwilach.

Jakie są ceny testów owulacyjnych?

Najtańsze testy owulacyjne są to testy paskowe, których koszt nie przekracza 10 złotych. Testy kasetkowe lub strumieniowe są już droższe i kosztują 20 złotych. Najdroższe są testy owulacyjne cyfrowe, których można używać wiele razy. Trzeba za nie zapłacić około 100 złotych, ale są niewątpliwie najbardziej opłacalne, ponieważ są wielokrotnego użytku.