Chodzik rehabilitacyjny dla seniora

Kategorie zdrowie
chusteczki higieniczne

Balkoniki dla seniorów to atrakcyjniejsza alternatywa od wózków inwalidzkich, które mogą kojarzyć się starszym osobom ze znaczącymi ograniczeniami. Jest to też lepsze rozwiązanie, ze względu na bezpieczne angażowanie mięśni, w przeciwieństwie do wózków inwalidzkich które mogą doprowadzić do ich wiotczenia i pogłębiania się różnych schorzeń. Chodziki są też bardziej wskazane niż kule, które mogą nadmiernie przeciążać ręce i nie zapewniają odpowiedniego podparcie dla seniora. Lekka konstrukcja balkonika do chodzenia ułatwia przemieszczanie się i zapewnia odpowiednie podparcie.

Jak dobrać odpowiedni balkonik?

Duże znaczenie ma wzrost osoby starszej i to od tego zależy wybór konkretnego modelu. Balkonik powinien być tak dopasowany by nie zmuszał pacjenta do stawania na placach czy zginania kolan. Optymalnym rozwiązaniem może być wybór chodzika z możliwością regulacji, co pomoże w odpowiednim dopasowaniu urządzenia.

Jaki rodzaj balkoniku wybrać?

Balkoniki sztywne, inaczej nazywane statycznymi są wyjątkowo stabilne. Pomagają poruszanie się osobom mającym trudności z zachowaniem równowagi, zarówno podczas stania jak i chodzenia. Konstrukcja jest bardzo bezpieczna ale poruszanie się z jego pomocą wymaga więcej siły niż przy innych rodzajach chodzików. Przy każdym kroku, należy odrywać balkonik od ziemi co może nie być wskazane dla wszystkich pacjentów, natomiast pozwala wzmacniać mięśnie.

Balkonik kroczący to ruchomy model który porusza się wraz z pacjentem. Świetnie sprawdzi się u osób, które nie mają wystarczającej siły do podnoszenia chodzika statycznego podczas chodzenia. W niektórych modelach istnieje możliwości zablokowania ruchomych części, dzięki czemu w razie potrzeby, można korzystać z niego jak z balkonika statycznego

Balkoniki na kółkach są wskazane dla osób, które nie mają problemów ze stabilnością. Taki balkonik zapewnia płynne poruszanie się, natomiast ze względu na obecność kółek jest najmniej bezpiecznym modelem.