Diclofenac na dolegliwości bólowe

Kategorie zdrowie

Diclofenac jest popularnym lekiem sprzedawanym w aptekach bez recepty. Stosowany jest w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów. Można nim leczyć także zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, chorobę zwyrodnieniową stawów, zespoły bólowe wynikające ze zmian w kręgosłupie. Ostre napady dny także są kurowane tym lekiem. Jest to niesterydowy lek przeciwzapalny, pochodna kwasu aminofenylooctowego wykazującego działanie przeciwzabalne, uśmierzającego bóle oraz redukującego gorączkę. 

Jak stosować ten lek?

Diclofenacu nie należy nadużywać – zażywa się go 2-3 razy na dobę w dawkach podzielonych. Wystarcza 75-100 miligramów na dobę w dwóch lub trzech porcjach. 

Kiedy nie wolno używać tego leku?

Leku nie używa się w przypadku choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, podczas krwawienia czy perforacji, gdy wystąpiła ciężka niewydolność nerek lub serca. Pacjenci mający zapalenie odbytnicy, kobiety w ciąży i matki karmiące oraz dzieci do 14 roku życia absolutnie nie mogą zażywać tego leku. 

Jeśli pacjent cierpi na bóle kręgosłupa to koniecznie powinien mieć ten lek w domowej apteczce. Nie należy go nadużywać, ale jeśli dolegliwości są dość intensywne to zażywanie specyfiku jest jak najbardziej celowe. Każdorazowo lek należy popić dużą ilością wody mineralnej niegazowanej, aby lepiej się przyswoił. Tabletek nie wolno popijać kawą, herbatą czy mlekiem. Należy zachować ostrożność, ponieważ zdaniem ekspertów może powodować zakrzepy i zatory. Jednak doraźne stosowanie leku nie powinno bynajmniej zaszkodzić.