Chusteczki kosmetyczne: skład i zastosowanie

Kategorie zdrowie
chusteczki higieniczne

Nie każdy ma idealną skórę twarzy. Jednym z najczęstszych problemów jest nadmierna aktywność gruczołów łojowych, co powoduje powstawanie tłustego nalotu. Co zrobić, gdy nie masz pod ręką mydła lub pianki do mycia? Istnieją specjalne chusteczki kosmetyczne, które mają działanie matujące. Gdzie jeszcze można stosować te produkty i jak je stosować?

Historia chusteczek higienicznych

Pierwsze wzmianki o chusteczkach do pielęgnacji skóry pojawiły się w XVII wieku. Zostały one wprowadzone do Europy z Japonii. Chusteczki higieniczne, które kształtem i konstrukcją przypominają dzisiejsze produkty, zostały wprowadzone na rynek w 1924 r. przez markę Kleenex. W tamtych czasach były one przeznaczone do usuwania resztek kremu z rąk lub twarzy.

Chusteczki stały się popularne w połowie ubiegłego wieku, gdy czołowe aktorki zaczęły aktywnie używać ich do usuwania makijażu. Przeprowadzone wówczas badanie wykazało, że około 60% respondentów wybierało chusteczki zamiast chusteczek higienicznych, a 40% używało ich do celów kosmetycznych, głównie do usuwania makijażu.

Różne rodzaje chusteczek do pielęgnacji twarzy i ciała

Chusteczki higieniczne w pudełku mogą być używane do różnych celów, w zależności od ich składu i materiału, z którego zostały wykonane. Rodzaje chusteczek do twarzy i ciała:

  • Z efektem matującym – są to papierowe chusteczki kosmetyczne nasączone specjalnym składem, przeznaczone do usuwania tłustego nalotu na twarzy oraz oczyszczania porów;
  • Suche (uniwersalne) – te chusteczki usuwają lekkie zanieczyszczenia ze skóry;
  • Nawilżane chusteczki (uniwersalne) – można stosować środki do oczyszczania i demakijażu, które w zależności od składu nie powodują podrażnień skóry, a większość z nich jest hipoalergiczna,

Najczęściej akcesorium to nie jest używane do celów kosmetycznych, lecz higienicznych, ponieważ nałożony makijaż (róż, podkład, puder) nie pozwala skórze oddychać. Chusteczki nie tylko nawilżają naskórek, ale także uzupełniają komórki i tkanki o dobroczynne składniki.