Płyny do płukania ust – czy są potrzebne i jak wybrać najlepszy?

Kategorie zdrowie
płyn do płukania jamy ustnej

Aby mieć zdrowy i piękny uśmiech, nie wystarczy codzienne szczotkowanie zębów. Prawidłowa higiena jamy ustnej obejmuje dodatkową pielęgnację przy użyciu płynu do płukania jamy ustnej. W tym tekście podpowiemy, na co należy zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Pierwszy płyn do płukania jamy ustnej

płyn do płukania jamy ustnej

Pierwszy płyn do płukania jamy ustnej został stworzony w 1895 roku przez dwóch Amerykanów – Josepha Lawrence’a i Jordana Lamberta. Opracowali oni płyn do płukania jamy ustnej na bazie mentolu, tymolu, salicylanu metylu i cyneolu w 20% roztworze etanolu. Płyn do płukania ust nazwano Listerine – od nazwiska doktora Josepha Listera, który jako pierwszy przeprowadził operacje z użyciem środków antyseptycznych i udowodnił ich skuteczność.

Płukanki lecznicze lub leczniczo-profilaktyczne

Płukanki lecznicze zawierają składniki aktywne, które pomagają w leczeniu chorób zębów i rehabilitacji. Tego typu płukanki nie muszą być stosowane przez cały czas, ale można je stosować podczas kursów. Jeśli u pacjenta występują drobnoustroje ważne z punktu widzenia leczenia chorób przyzębia, oferujemy specjalne antybakteryjne preparaty ziołowe, na przykład eukaliptus lub korę dębu. Przeciwko próchnicy zębów potrzebne są inne preparaty.

Antybakteryjny płyn do płukania jamy ustnej przeznaczony jest do powierzchownego oczyszczania jamy ustnej, odświeżania oddechu. Tego typu płyny są odpowiednie dla osób, które nie mają problemów z zębami, dziąsłami i błoną śluzową. Korzyści takiego płynu są niewątpliwe, ale koniecznie trzeba czytać skład produktu. Najważniejsze jest, aby były one naturalne, bez środków chemicznych, w przeciwnym razie zaburzone zostanie środowisko pH. Wszystko musi być wybierane indywidualnie.