Co to jest nawłoć?

Kategorie Zioła i Przyprawy
nawłoć

Jasnożółte kwiaty, które rosną na polach traw późnym latem i wczesną jesienią to nawłoć. Jest to członek rodziny słoneczników, ale w przeciwieństwie do swojego kuzyna, czarnooka Susan, nie ma ciemnych centrów na swoich płatkach. Jej sezon kwitnienia trwa od sierpnia do października, w zależności od lokalizacji. Nawłoć jest zapylana przez owady, takie jak pszczoły i motyle. Jej nasiona pokryte są włoskami zwanymi kosmkami, które zatrzymują małe cząstki gleby, wspomagając w ten sposób rozprzestrzenianie się nasion. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tej ciekawej roślinie.

Jak wygląda nawłoć?

Nawłoć to bylina o wyprostowanych zielonych lub czerwonych łodygach, w zależności od gatunku. Jej liście są długie, wąskie i żłobione. Jej kwiaty są żółte lub pomarańczowe z długą łodygą i pięcioma płatkami. Kwiaty nawłoci są mniejsze niż kwiaty susła czarnookiego. Kwiaty nawłoci pojawiają się w gronach, a niektóre rośliny mają nawet 100 kwiatów w jednym gronie. Nawłoć rośnie w strefach USDA 3-9, w zależności od gatunku. Może rosnąć między 1-4 stóp wysokości, a jego liście mogą być 1-2 cale w szerokości. Nawłoć ma małe, zielone kwiaty wzdłuż łodygi, które pojawiają się od sierpnia do października.

Dlaczego jest tak jaskrawo żółta?

Kolor nawłoci wynika z wysokiego stężenia flawonoidów, które są pigmentami roślinnymi. Jasnożółty kolor nawłoci przyciąga do jej kwiatów owady zapylające. Jest to rodzima roślina, która rośnie w dużych łatach, tworząc kolonie. Gdy nawłocie rosną i dojrzewają, ich liście zmieniają kolor na czerwono-brązowy. Żółty kolor kwiatów nawłoci zawdzięczają zawartym w nich pigmentom flawonoidowym. Flawonoidy są również odpowiedzialne za żółty kolor innych popularnych roślin, takich jak żonkile, gorczyca i kiełki brokułów, kabaczek i marchew.

 

Czy nawłoć jest trująca?

Choć jest członkiem rodziny słoneczników, nawłoć nie jest trująca dla ludzi. Może być jednak trujący dla zwierząt gospodarskich, zwłaszcza owiec i bydła. Nawłoć może powodować u zwierząt biegunkę, wymioty i bóle brzucha. Może również spowodować, że ciężarne zwierzęta poronią swoje młode. Jeśli masz zwierzęta gospodarskie, uważaj, aby nawłoć nie rosła w ich pobliżu. Zwierzęta czasami mylą ją z trawą, ponieważ wygląda bardzo podobnie. W przypadku połknięcia nawłoć może powodować wzdęcia i udary, które mogą być śmiertelne. Nawłoć może być również trująca dla ludzi, jeśli zostanie spożyta w dużych ilościach, ale nie powoduje takich problemów żołądkowo-jelitowych jak u zwierząt. Nawłoć może być również szkodliwa dla pszczół i innych zapylaczy, dlatego należy uważać, aby nie rosła w ogrodzie, jeśli zapylanie zależy od tych owadów.

Jakie korzyści oferuje?

Żółte kwiaty nawłoci są znakiem zmieniających się pór roku. Jej jasnożółte kwiaty można zobaczyć na polach i wzdłuż poboczy dróg późnym latem i wczesną jesienią. Kwiaty nawłoci są także znakiem, że zapylacze są na zewnątrz. Owady te potrzebują kwiatów nawłoci, aby się nimi żywić o tej porze roku. Nawłoć przyciąga do swoich kwiatów także motyle, pszczoły, osy i kolibry. Motyle często wykorzystują nawłoć jako roślinę żywicielską, składając jaja na jej liściach. Jeśli masz na podwórku łąkę nawłoci, możesz obserwować, jak cykl życiowy tych pięknych owadów rozwija się na Twoich oczach. Nawłoć jest również ważna dla zdrowia gleby. Jest to roślina wiążąca azot, co oznacza, że w jej korzeniach znajdują się bakterie, które przekształcają azot w nawóz.

Jak można wykorzystać nawłoć w ogrodzie?

Nawłoć jest doskonałym wyborem dla zapylaczy, takich jak motyle i pszczoły, ze względu na dużą liczbę żółtych kwiatów. Jest to również atrakcyjna roślina, która może być stosowana w wielu typach ogrodów. Nawłoć może być sadzona jako roślina ozdobna samodzielnie lub można ją połączyć z innymi kwiatami. Można ją sadzić jako obwódkę wokół ogrodów kwiatowych, obwódkę wokół ścieżki lub jako obwódkę do ogrodu warzywnego. Nawłoć może być również stosowana na łąkach, preriach i w ogrodach kwiatowych. Można ją stosować jako obwódkę krzewów, żywopłot lub jako roślinę towarzyszącą innym roślinom.

Jak można wykorzystać nawłoć w ziołolecznictwie?

Nawłoć może być używana do robienia herbat, nalewek i okładów. Możesz go użyć, aby pomóc złagodzić kaszel i przeziębienie, a także zmniejszyć stan zapalny. Możesz również użyć go do pomocy w leczeniu użądleń i ugryzień owadów, takich jak te spowodowane przez pszczoły i komary. Zielarze używają nawłoci do leczenia skurczów i spazmów mięśni, a także skurczów menstruacyjnych. Jest to środek przeciwzapalny i przeciwskurczowy, co czyni go idealnym do tych celów. Nawłoć może być również stosowana do pomocy w leczeniu gorączki, problemów ze snem i problemów żołądkowo-jelitowych. Więcej o wykorzystaniu nawłoci w ziołolecznictwie znajdziesz w Encyklopedii Ziół LekiNatury.pl

Jak radzić sobie z nawłocią w ogrodzie?

Najlepszym sposobem na radzenie sobie z nawłocią w ogrodzie jest jej regularne przycinanie. Przycinanie łodyg i liści rośliny spowolni jej wzrost, natomiast obcinanie nowych pąków uniemożliwi kwitnienie kolejnych kwiatów. Nawłoć można zwalczać, ścinając ją ręcznie lub za pomocą podkaszarki. Można ją również zabić poprzez jej uduszenie, przykrycie ściółką lub uprawę w glebie.