Ciśnieniomierz naramienny – funkcje i użytkowanie

Kategorie zdrowie
ciśnieniomierz naramienny

Systematyczny pomiar ciśnienia tętniczego krwi to jeden z ważnych elementów procesu monitorowania stanu zdrowia. Jest konieczny w przypadku osób cierpiących na choroby serca i układu krążenia. Ciśnieniomierz naramienny pozwala w prosty sposób przeprowadzać badanie w warunkach domowych. Warto mieć to urządzenie w apteczce nawet w sytuacji braku problemów zdrowotnych. Sprawdzanie parametrów życiowych z jego pomocą umożliwia szybką reakcję i diagnozę w razie zauważenia odchyleń od normy.

Ciśnieniomierz naramienny – działanie i funkcje

To precyzyjne urządzenie przeznaczone do samokontroli działa najczęściej w sposób automatyczny, choć dostępne bywa również w wersji z ręczną pompką. Jest intuicyjne i łatwe w obsłudze, zazwyczaj do wykonania pomiaru wystarczy jedno naciśnięcie przycisku. Wynik wyświetlany jest na czytelnym wyświetlaczu LCD. Ciśnieniomierz naramienny pozwala monitorować nie tylko ciśnienie, ale również tętno. Często wyposażony jest w pamięć wewnętrzną umożliwiającą zapisywanie historii pomiarów. Popularną funkcją jest również automatyczne wyłączanie w celu oszczędzania baterii.

ciśnieniomierz naramienny

Ciśnieniomierz naramienny – jak prawidłowo użytkować?

Pomiaru ciśnienia tętniczego najlepiej dokonywać po około 15 minutach odpoczynku. Mankiet powinien być nałożony na ramię tak, by jego dolna krawędź pozostawała w odległości maksymalnie 2-3 cm od łokcia. Nie należy go zbyt mocno zaciskać, musi być możliwe wsunięcie pod niego dwóch palców. Podczas wykonywania samobadania ciśnieniomierzem naramiennym nie powinno się poruszać ani rozmawiać. Ramię, na którym dokonywany jest pomiar, musi pozostawać na wysokości serca.

Norma dla parametrów kontrolowanych za pomocą urządzenia przyjęta jest na poziomie:

  • 120-139 mm Hg – skurczowe ciśnienie tętnicze;
  • 80-89 mm Hg – rozkurczowe ciśnienie tętnicze;
  • 60-80 uderzeń serca na minutę – puls.