Jak działają lepkościomierze?

Kategorie Laboratoria

Współcześnie laboratoria wykorzystują setki różnorodnych urządzeń, które mają na celu poprawę efektywności przeprowadzanych badań. Jednym z ciekawszych sprzętów, wykorzystywanych przez laborantów od XIX wieku jest lepkościomierz. Czym się charakteryzuje to urządzenie?

Zastosowanie lepkościomierza

Współcześnie większość osób niezwiązanych z laboratoriami kojarzy lepkościomierze z lekcji chemii w szkole. Tego urządzenia są również powszechnie określane jako wiskozymetr. Jaki jest podstawowy cel ich wykorzystywania w laboratoriach?

Przede wszystkim lepkościomierz, jak sama nazwa urządzenia wskazuje wykorzystywany jest do określania pomiaru lepkości określonego płynu (najczęściej jest to ciecz). Należy nadmienić, że nie jest to jedyne użytkowane w laboratoriach urządzenie do pomiaru lepkości płynu.

W jaki sposób działają poszczególne modele?

Współcześnie wyróżnić możemy trzy podstawowe typu tego narzędzia, które wykorzystywane jest zarówno w pracowniach chemicznych, biologicznych jak i w placówkach działających na rzecz przemysłu. Wyróżnić możemy przede wszystkim:

  • lepkościomierze kapilarne,
  • lepkościomierze rotacyjne,
  • reowiskozymetry.

Wszystkie z nich charakteryzują się prostotą działania. Narzędzia kapilarne wykorzystują (zgodnie z nazwą) odpowiednio skalibrowane rurki kapilarne, w których mierzony jest czas przepływu płynu pod ciśnieniem.

Natomiast w przypadku urządzenia rotacyjnego, szczególnie często używanego w laboratoriach przemysłowych wykorzystuje się siły oddziałujące pomiędzy współosiowymi cylindrami.