Jak działają nowoczesne glukometry?

Kategorie zdrowie

Problem z cukrzycą niestety jest coraz popularniejszą diagnozą, jaka stawiana jest w polskich szpitalach i poradniach. Niestety, choroba ta atakuje w wyjątkowo podstępny sposób i często nieoczekiwany sposób. Jednocześnie dzięki nowoczesnym metodom życie chorych na cukrzycę wcale nie musi być wyjątkowo ciężkie. Dostępne w sprzedaży i refundowane glukometry dają możliwość samodzielnego mierzenia poziomu cukru we krwi oraz reagowania w momencie, kiedy będzie to konieczne. Jednocześnie w jaki sposób działają nowoczesne glukometry?

Z czego składa się zestaw z glukometrem?

Glukometry to jedynie jeden z elementów zestawu, który umożliwia mierzenie poziomu cukru we krwi. Nie da się jednak ukryć, że sam glukometr nie jest absolutnie wystarczający. Tak więc z czego składa się zestaw do pomiaru cukru? Otóż:

  • glukometr czyli podstawowa aparatura. Jest to niewielki komputerek, który mierzy poziom próbki krwi i wyświetla wynik, najczęściej na wyświetlaczu LCD.
  • paski- są to paseczki, które wkłada się do glukometru. To właśnie na tych paskach musi znaleźć się próbka naszej krwi.
  • igły z maszyną- jest to specjalny przyrząd do nakłuwania naszego palca. 

Paski i igły to elementy wymienne. Za każdym razem, przed pomiarem cukru należy wymienić je na nowe. Nie zaleca się wykorzystywania tych samych igieł kilka razy, ze względów higienicznych.

Jak działają nowoczesne glukometry?

Nowoczesne glukometry dostępne tu, to bardzo proste w obsłudze urządzenia. Stanowią one serce i główny aparat całego zestawu do mierzenia poziomu cukru we krwi. Nowoczesne glukometry posiadają standardowo przycisk do włączania i wyłączania urządzenia, jednocześnie istnieje również możliwość uruchomienia ich bezpośrednio poprzez włożenie paska. Aparaty te posiadają także czytelny i przejrzysty wyświetlacz LCD na którym pokazywany jest wynik. Glukometry działają na postawie analizowania próbki krwi, która podawana jest do urządzenia na pasku. Nowoczesne glukometry posiadają również pojemne akumulatory lub baterie, które można wymieniać. Warto wspomnieć w tym momencie, że diabetycy nie muszą kupować glukometru z własnej kieszeni. Cukrzycy mogą bowiem skorzystać z refundacji, która obejmuje nie tylko sam zakup urządzenia, ale także i zakup pasków. Najważniejsze jest jednak to, by mieli oni możliwość wykonywania pomiaru poziomu cukru we krwi w sposób regularny. Jest to podstawa do tego, by kontrolować tak podstępną chorobę jaką jest cukrzyca. Będzie to również podstawą do tego, by monitorować na bieżąco postępy w leczeniu i terapii.