Jak działają uzdrowiska i sanatoria?

Kategorie Uzdrowiska
leczenie sanatoryjne może pomóc zdrowiu

Czym jest leczenie w sanatorium? Uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne w Polsce korzysta z naturalnych źródeł leczniczych, jakimi są między innymi:

– borowiny i wody mineralne,

– bodźce klimatoterapeutyczne,

– hydroterapia,

– fizykoterapia,

– kinezyterapia.

Ważne jest to, że na leczenie sanatoryjne w Polsce przyjmowani są tylko pacjenci, którzy są w stanie samodzielnie dojechać na miejsce terapii oraz są na tyle niezależni, ze nie potrzebują pełnej opieki 24h/dobę.

Pobyt w sanatorium uzdrowiskowym jest częściowo płatny i trwa 21 dni, pobyt w sanatorium na rehabilitacji uzdrowiskowej jest również częściowo płatny, ale trwa 28 dni. Bezpłatny jest pobyt w szpitalu sanatoryjnym oraz w wymienionych wcześniej przypadkach, jeżeli uczestnikiem jest dziecko.

Sanatorium nie jest przeznaczone jedynie dla seniorów, czy osób starszych. Osoby przewlekle chore, osoby ze schorzeniami układu kostnego, czy osoby z przewlekłym bóle stawów i mięśni – wszystkie te osoby mogą skorzystać z dofinansowania NFZ, jeśli dostaną odpowiednie skierowanie. Jeżeli nie posiada się skierowania można wybrać się do sanatorium w trybie pełnopłatnym – uczestnika nie dotyczy wtedy długie czekanie na termin, ani czas pobytu w sanatorium, który może być dużo dłuższy. Lub krótszy.

Rodzaje zabiegów w sanatoriach

W zależności od schorzenia pacjent może skorzystać z zabiegów bezpłatnych – dotyczących choroby na podstawie której otrzymał skierowanie – oraz z zabiegów płatnych, które choroby podstawowej nie dotyczą. Niektóre zabiegi oferowane w uzdrowiskach to:

– kroterapia,

– kuracje pitne i inhalacje,

– ciepłolecznictwo,

– bicze szkockie i masaże wodne,

– natryski,

– ultradźwięki,

– magnetoterapia,

– laseroterapia,

– masaż leczniczy,

– gimnastyka indywidualna lub zbiorowa.

Oprócz wymienionych wyżej zabiegów zwykle w uzdrowisku znajduje się szereg przydatnych miejsca, takich jak sauny, siłownie, baseny czy strefy relaksu i małe biblioteki. Dodatkowo organizowane są wycieczki, które, na przykład nad morzem, działają wyjątkowo pozytywnie na zdrowie uczestników.