Czym jest leczenie w sanatorium? Uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne w Polsce korzysta z naturalnych źródeł leczniczych, jakimi są między innymi:
– borowiny i wody mineralne,
– bodźce klimatoterapeutyczne,
– hydroterapia,
– fizykoterapia,
– kinezyterapia.
Ważne jest to, że na leczenie sanatoryjne w Polsce przyjmowani są tylko pacjenci, którzy są w stanie samodzielnie dojechać na miejsce terapii oraz są na tyle niezależni, ze nie potrzebują pełnej opieki 24h/dobę.
Pobyt w sanatorium uzdrowiskowym jest częściowo płatny i trwa 21 dni, pobyt w sanatorium na rehabilitacji uzdrowiskowej jest również częściowo płatny, ale trwa 28 dni. Bezpłatny jest pobyt w szpitalu sanatoryjnym oraz w wymienionych wcześniej przypadkach, jeżeli uczestnikiem jest dziecko.
Sanatorium nie jest przeznaczone jedynie dla seniorów, czy osób starszych. Osoby przewlekle chore, osoby ze schorzeniami układu kostnego, czy osoby z przewlekłym bóle stawów i mięśni – wszystkie te osoby mogą skorzystać z dofinansowania NFZ, jeśli dostaną odpowiednie skierowanie. Jeżeli nie posiada się skierowania można wybrać się do sanatorium w trybie pełnopłatnym – uczestnika nie dotyczy wtedy długie czekanie na termin, ani czas pobytu w sanatorium, który może być dużo dłuższy. Lub krótszy.
Rodzaje zabiegów w sanatoriach
W zależności od schorzenia pacjent może skorzystać z zabiegów bezpłatnych – dotyczących choroby na podstawie której otrzymał skierowanie – oraz z zabiegów płatnych, które choroby podstawowej nie dotyczą. Niektóre zabiegi oferowane w uzdrowiskach to:
– kroterapia,
– kuracje pitne i inhalacje,
– ciepłolecznictwo,
– bicze szkockie i masaże wodne,
– natryski,
– ultradźwięki,
– magnetoterapia,
– laseroterapia,
– masaż leczniczy,
– gimnastyka indywidualna lub zbiorowa.
Oprócz wymienionych wyżej zabiegów zwykle w uzdrowisku znajduje się szereg przydatnych miejsca, takich jak sauny, siłownie, baseny czy strefy relaksu i małe biblioteki. Dodatkowo organizowane są wycieczki, które, na przykład nad morzem, działają wyjątkowo pozytywnie na zdrowie uczestników.