Jaką zlewkę laboratoryjną wybrać?

Kategorie Laboratoria
zlewki danlab

Zlewki wykorzystywane są na szeroką skalę w laboratoriach oraz ośrodkach zdrowia. To charakterystyczne naczynia, które zwykle posiadają orientacyjną skalę oraz dzióbek ułatwiający przelewania płynów. Nie każdy jednak wie, że występują one w wielu różnych wariantach. Wybór zależy wyłącznie od indywidualnych potrzeb.

Zlewki uniwersalne

Zlewka uniwersalna jest zdecydowanie najczęściej wykorzystywana. Wynika to z faktu, że posiada ona praktyczną formę, która sprawdza się podczas wielu różnych prac. Średnica dna jest proporcjonalna do wysokości ścianek naczynia, co zapewnia wysoką stabilność oraz komfort użytkowania.

Zlewka uniwersalna może zostać zastosowana np. podczas przygotowywania roztworów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przeprowadzać w niej nieskomplikowane testy laboratoryjne.

Zlewki smukłe

Jak sama nazwa wskazuje zlewki smukłe są dość wysokie oraz zwężane. Taki kształt znacząco ogranicza zakres zastosowań. Tego typu naczynia nie sprawdzą się w każdym przypadku.

Model smukły stosowany jest często podczas miareczkowania. W tym przypadku można zauważyć wyraźne zwężenie średnicy ścianek.

Zlewki płaskie

Zlewki płaskie zwane są także krystalizatorami – wszystko za sprawą tego, że doskonale sprawdzają się podczas procesu krystalizacji. Opisywane naczynia cechują się wysoką praktycznością, a więc są dość często spotykane.

Zlewki do krystalizacji często nie posiadają skali, gdyż odgrywa ona tutaj rolę drugorzędną. Oczywiście wszystko zależy od producenta.