To poprawi wzrok! Witaminy na oczy

Kategorie Suplementy diety

Po okulary sięgają już coraz to młodsze osoby, nawet w wieku dziecięcym. Wraz z wiekiem trzeba kupować szkła o coraz to większej mocy. Niektórzy nie są w stanie niczego przeczytać bez okularów na nosie. Z całą pewnością każdy chciałby uniknąć problemów ze wzrokiem. Można się od nich uchronić i zmniejszy ryzyko rozwoju chorób narządu wzroku, pamiętając o zażywaniu witamin na oczy. O które witaminy konkretnie chodzi?

Niezawodne witaminy na oczy

Na straży dobrego widzenia stoi witamina A, która ma bardzo duży wpływ na funkcjonowanie siatkówki oka. Jej niedostateczna ilość w diecie może manifestować się kurzą ślepotą. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do martwicy rogówki. Warto wobec tego sięgać po produkty takie jak słodkie ziemniaki, szpinak, dynia, jarmuż, cykoria, tran, wątroba, marchew, żółtko jaja i morele. Ważne są także witaminy E i C. Pierwsza znajdziemy w dzikiej róży, jagodach, natce pietruszki, papryce, aceroli, chrzanie, truskawkach i brukselce. Z kolei witamina E obecną jest w orzechach, migdałach, słoneczniku, pomidorach, szpinaku, oleju słonecznikowym i sojowym. Konieczne jest także spożywanie produktów zawierających witaminy z grupy B. Ich źródłem są drożdże, mięso, przetwory mleczne, rośliny strączkowe, kapusta, pełne ziarno, marchew, rzepa.

Inne substancje wspierające narząd wzroku

Witaminy to nie wszystko. Prawidłowe działanie narządu wzroku wspierają suplementy. W diecie powinny znaleźć się cynk, luteina, selen, miedź, nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 w odpowiedniej proporcji. Ważne jest to, aby przeważały kwasy omega-3 o działaniu przeciwzapalnym.