Jakiego lekarza wybrać?

Kategorie zdrowie

Zgodnie z polskim prawem, każdy ubezpieczony w Narodowym Funduszu Zdrowia obywatel ma obowiązek wskazania tzw. lekarza prowadzącego. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej to zazwyczaj internista, pediatra lub też specjalista z dziedziny medycyny rodzinnej. Jak dotąd Polacy mieli możliwość wyboru pomiędzy lekarzem rodzinnym a internistą- jednak proponowane na kolejne lata ustawy mogą fakt ten diametralnie zmienić.

Lekarz medycyny rodzinnej a internista


Przez wiele lat brak było zauważalnej różnicy pomiędzy specjalistą z dziedziny medycyny rodzinnej a internistą. Pacjenci wybierali lekarza podstawowej opieki zdrowotnej na przysłowiowy chybił trafił.

Różnica pomiędzy internistą a lekarzem medycyny rodzinnej jest jednak diametralna. Lekarz rodzinny to osoba, która ukończyła czteroletnie szkolenie specjalizacyjne obejmujące zarówno pediatrię, internę, jak i geriatrę, a także dziedziny im pokrewne. Odbyte przez nią szkolenia oraz staże uprawniają do holistycznej opieki zarówno na dziećmi, jak i osobami dorosłymi.

Specjalista chorób wewnętrznych to lekarz, który swoją wiedzą służyć może przede wszystkim dorosłym. Trwające 5 lat szkolenie daje mu możliwość diagnozowania i leczenia osób dorosłych borykających się z różnego typu chorobami somatycznymi. Więcej szczegółów można znaleźć na tej stronie.

Wybór ostateczny

Ostateczny wybór lekarza rodzinnego bądź też internisty należy do samego pacjenta. Szeroka wiedza ogólna sprawia, że zarówno internista jak i medyk rodzinny świetnie poradzi sobie jako lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

Dbanie o zdrowie jest ważne – każdy lekarz dobrze o tym wie.