Kamizelka asekuracyjna – kiedy warto ją mieć?

Kategorie Bez kategorii
kamizelka asekuracyjna

Sezon letni to dla ratownictwa wodnego trudny okres – w tym czasie zdarza się znacznie więcej nieszczęśliwych wypadków nad wodą. Wielu z nich dałoby się uniknąć, gdyby wszyscy stosowali się do regulaminów obowiązujących na kąpieliskach, a także nie wchodzili do wody w miejscach, gdzie jest to zakazane. Na pewno pomoce jest także stosowanie odpowiedniego sprzętu, np. kamizelek asekuracyjnych.

Kamizelka asekuracyjna czy ratunkowa?

Okazuje się, że są to dwa różne środki wypornościowe, które wspomogą utrzymanie się na wodzie, ale mają nieco inną grupę docelową – otóż kamizelka asekuracyjna przeznaczona jest tylko dla osób, które umieją pływać. W przypadku kamizelki ratunkowej jest wprost przeciwnie – jest ona przeznaczona dla osób, które w ogóle nie umieją pływać, a mimo to zostaną utrzymane na powierzchni wody głową do góry, jeśli oczywiście będą mieć na sobie odpowiedniej jakości kamizelką ratunkową i prawidłowo dopasowaną do swoich gabarytów (https://sklepratownik24.pl/kamizelki-asekuracyjne).

Kto może korzystać z kamizelki asekuracyjnej?

Kamizelka asekuracyjna, jak zostało wcześniej wspomniane, przeznaczona jest dla osób, które umieją pływać, więc najczęściej korzystają z niej ci, którzy uprawiają różnego rodzaju sporty wodne. Dzięki swoim właściwościom kamizelka pomoże utrzymać się na wodzie, jeśli będziemy wykonywać ruchy jak przy pływaniu, co szczególnie przydaje się, gdy zdarza nam się często wpadać do wody, np. przy uprawianiu windsurfingu.

kamizelka asekuracyjna

Atestowane kamizelki asekuracyjne

Aby kamizelka asekuracyjna dobrze spełniała swoją funkcję, powinna być wykonana z odpowiednich materiałów, posiadać odpowiednie atesty i certyfikaty, a także być dopasowana do rodzaju aktywności sportowej, jaką uprawiamy, ponieważ pod tym względem mogą się one różnić od siebie dość sporo kształtem, a chodzi przede wszystkim o to, aby była wygodna i zapewniała swobodę ruchów.