Leczenie i profilaktyka grzybicy

Kategorie zdrowie

Grzybica jest chorobą paznokci, którą można zarazi się na basenie lub przy korzystaniu z tego samego ręcznika z osobą zakażoną. Choroba nie jest szczególnie uciążliwa, jednak nieleczona może prowadzić do utraty paznokcia.

Objawy i leczenie

Grzybica powoduje zmianę struktury i barwy płytki paznokcia. Na płytce pojawiają się przebarwienia, zgrubienia, bruzdy i pofałdowania. Paznokieć jest łamliwy i kruchy i zdecydowanie wolniej rośnie w porównaniu do innych paznokci. Po zaobserwowaniu objawów należy wdrożyć leczenie. W większości przypadków grzybicę można wyleczyć przy pomocy preparatów ogólnodostępnych bez recepty. Skutecznym preparatem jest excilor. Jest produktem, który wnika w strukturę paznokcia i hamuje rozwój grzybów. Excilor jest łatwy w użyciu i zawiera oprócz substancji leczniczej biotynę i glicerol, które przyspieszają procesy regeneracyjne płytki paznokcia. Produkt należy nakładać dwa razy dziennie na zmienioną chorobowo płytkę przez co najmniej trzy miesiące.

Profilaktyka

W celu uniknięcia zakażenia należy stosować obuwie na basenie, saunie i siłowni. Powinno się używać butów oraz skarpet, które umożliwiają odpowiedni przepływ powietrza. Należy często myć ręce oraz dokładnie suszyć dłonie i stopy. W sytuacji zakażenia się grzybicą jednego z domowników należy używać oddzielnych ręczników i przyborów takich jak nożyczki do paznokci, pilniki, pumeksy. W przypadku podatności na grzybice można zastosować preparaty, które zapobiegają rozwojowi grzybicy,