Probiotyki i ich dobroczynne działanie

Kategorie Suplementy diety
probiotyk

Sezon jesienno-zimowy to czas, w którym jesteśmy szczególnie narażeni na różnego rodzaju infekcje. W tym czasie warto mieć w domu w preparaty, które będą wspierać nasz organizm w razie nagłego pogorszenia stanu zdrowia. Jednym z podstawowych elementów naszej apteczki powinien być dobry probiotyk.

Probiotyki – najważniejsze informacje

Probiotyki, zwane dobrymi bakteriami, to starannie dobrane żywe żywe drobnoustroje, które odbudowują uszkodzoną florę bakteryjną. Najlepsze probiotyki posiadają w składzie bakterie Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium lactis czy Lactobacillus casei, które mają dobroczynny wpływ na układ pokarmowy. Preparaty te wspierają nasz organizm, a także zmniejszają ryzyko wystąpienia wielu chorób. Większość z nas styka się z tego typu produktami podczas antybiotykoterapii, gdyż probiotyk przy antybiotyku jest niezbędny.

Probiotyk – kto powinien go stosować?

Jest to niezwykle bezpieczny produkt, odpowiedni dla każdego, bez względu na wiek. Jego dobroczynny wpływ odczują zarówno niemowlęta, jak i seniorzy.

Probiotyk dla dzieci

Preparat ze starannie wyselekcjonowanymi bakteriami można stosować już od pierwszych dni życia. Jest bezpieczny nawet dla wcześniaków. Probiotyk dla niemowląt i małych dzieci ma zazwyczaj wygodną płynną postać i jest wyposażony w kroplomierz, który pomaga odmierzyć zalecaną porcję preparatu. Najmłodsze dzieci są szczególnie narażone na odwodnienie, dlatego gdy cierpią na rozwolnienie należy jak najszybciej podać probiotyk na biegunki. Taki preparat nie tylko przywróci równowagę flory jelitowej, ale również skróci czas trwania tych nieprzyjemnych dolegliwości. Immunolodzy podkreślają, że odporność pochodzi z jelit. Dlatego jeśli chcemy, aby nasze pociechy mniej chorowały warto profilaktycznie podawać im probiotyki na jelita, które przywrócą organizmowi właściwą równowagę.

Probiotyk dla dorosłych

Osoby dorosłe także powinny wspomagać swój organizm preparatami z dobroczynnymi drobnoustrojami. Jest wiele leków, które zaburzają równowagę mikroorganizmów zasiedlających jelita. Szczególnie duże spustoszenie w naszym organizmie powoduje stosowanie antybiotykoterapii. Dlatego probiotyk przy antybiotyku to konieczność. Preparat ten ma również kluczowe znaczenie w leczeniu kobiecych infekcji intymnych, wywołanych przez grzyby. Probiotyk dla kobiet przywraca prawidłową florę bakteryjną pochwy i zapobiega nawrotom chorób. Wiele osób stosuje probiotyk na zaparcia. Preparat ten wspiera perystaltykę jelit, dzięki czemu wypróżnienia są regularniejsze. Probiotyk na żołądek pomaga w zwalczaniu bakterii Helicobacter pylori, która wywołuje chorobę wrzodową.

Preparaty z dobroczynnymi bakteriami to bezpieczne i zalecane przez lekarzy produkty. Wybierzmy najlepszy probiotyk, który zadziała profilaktycznie oraz pomoże zwalczać infekcje i inne problemy zdrowotne.