Pulsoksymetr – co to jest i jak odczytywać wyniki?

Kategorie zdrowie
Pulsoksymetr – co to jest i jak odczytywać wyniki

Pulsoksymetry to aparaty do pomiaru nasycenia krwi tlenem (saturacji) oraz tętna. Są bardzo przydatne u pacjentów chorych przewlekle. To niewielkie urządzenie odgrywa szczególną rolę także w przebiegu covid-19. Pozwala szybko wykryć niedotlenienie, dzięki czemu może uratować życie. Pulsoksymetr należy do akcesoriów, które powinny znaleźć się w każdym domu. Warto więc wyposażyć się w ten ważny przedmiot.  

Pulsoksymetr – jak czytać wyniki? 

Korzystanie z pulsoksymetru jest łatwe i szybkie. W celu dokonania pomiaru należy umieścić palec w aparacie, otwierając go przez naciśnięcie na klips. Następnie wystarczy włączyć urządzenie. Gdy wartości na wyświetlaczu przestają pulsować, można odczytać wynik. Zależy on od stanu zdrowia, ale też od wieku badanego. 

  • Pulsoksymetr – normy dla osób dorosłych

U zdrowej osoby dorosłej wartość saturacji powinna wynosić 95 – 99%. Puls jest prawidłowy, gdy mieści się w przedziale 60 – 100 uderzeń serca na minutę. U seniorów dopuszczalne jest nasycenie krwi tlenem w granicach 92 – 95%. 

  • Pulsoksymetr –  wyniki u dzieci

W przypadku niemowląt może być problem z dokonaniem pomiaru saturacji i tętna z palca. W takich sytuacjach pulsoksymetr można nałożyć np. na stopę lub małżowinę uszną. U noworodków za normę saturacji przyjmuje się 91 – 96%. U starszych dzieci wartość ta powinna być taka jak u osób dorosłych. 

Pulsoksymetr na palcu pacjenta

Jaki pulsoksymetr kupić? 

Aby wybrać najlepszy pulsoksymetr, warto sprawdzić, czy ma wyraźny wyświetlacz. Dla osób przewlekle chorych ważne są także dodatkowe parametry, np. wskaźnik perfuzji. W przypadku urządzeń takich jak pulsoksymetr cena zależy m.in. od posiadania zaawansowanych funkcji. Warto przed zakupem zapoznać się z ofertą dostępną pod linkiem https://megamedic.pl/pulsoksymetry i wybrać taki, którego cechy są najlepiej przystosowane do potrzeb konkretnego użytkownika.