Wyposażenie do apteczek medycznych – jakie powinno być?

Kategorie zdrowie
wyposażenie do apteczek

W jakie środki wyposażyć apteczkę pierwszej pomocy? Jest to zależne głównie od tego, gdzie ma się znajdować i jakie są potrzeby konkretnych osób. Przede wszystkim warto dbać o to, by środki medyczne w niej zawarte nie były po terminie ważności. Istotą apteczki jest to, by była pod ręką w nagłej sytuacji – a więc medykamenty i akcesoria muszą nadawać się do użytku i być bezpieczne dla użytkownika.

Regularne sprawdzanie stanu apteczki to podstawa

Wyposażenie do apteczek medycznych (zobacz tutaj) zwykle opiera się na podstawowych produktach, których używa się w nagłych sytuacjach. Listę preparatów i środków leczniczych można sprawdzić na stronach ratownictwa medycznego i na jej podstawie skompletować potrzebne rzeczy.

Istotne jest, by regularnie kontrolować, co się w niej znajduje. Częstym błędem jest wieloletnie niezaglądanie do apteczki. Nawet jeśli nie jest potrzebna, warto co jakiś czas sprawdzać, czy produkty nie straciły terminu ważności. Otwierając ją po długim okresie można się rozczarować tym, że potrzebne do opatrzenia rany specyfiki nie nadają się do użytku. A to kłóci się z ideą posiadania apteczki, która ma służyć jako pomoc w awaryjnych sytuacjach.

wyposażenie do apteczek

Wyposażenie do apteczek – jakie produkty powinno się mieć zawsze pod ręką?

Jakie powinno być wyposażenie do apteczek pierwszej pomocy? Wiele zależy od tego, w jakim miejscu ma się ona znajdować. Inne wymogi są dla placówek szkolnych, środków transportu i zakładów pracy. W domowych warunkach nie powinno zabraknąć środków farmakologicznych, środków opatrunkowych i akcesoriów (np. nożyczek lub termometru). Domowa apteczka jest najbardziej spersonalizowana, bowiem jej zawartość można dostosować do potrzeb członków rodziny i np. zaopatrzyć się w więcej środków przeciwbólowych, jeśli ktoś cierpi na migreny lub wapno – gdy w rodzinie jest jakiś alergik.