Rajstopy uciskowe – pomocne w leczeniu chorób żylnych nóg

Kategorie zdrowie
rajstopy uciskowe

Styl życia współczesnych ludzi daleki jest od idealnego. Obowiązek długotrwałego zachowania pozycji stojącej bądź siedzącej w ciągu dnia, wynikający z rodzaju pracy lub innych obowiązków, naraża nogi na szereg dolegliwości, co w rezultacie przyczynia się do rozwoju poważnych chorób. Brak wdrożonego leczenia może powodować nieodwracalne powikłania, zagrażające w najgorszym przypadku życiu, dlatego należy w porę zadbać o prawidłowe krążenie w kończynach dolnych. 

Czym charakteryzują się rajstopy uciskowe?

Rajstopy uciskowe swoim wyglądem w żaden sposób nie różnią się od tych, noszonych na co dzień. Główną ich cechą są właściwości lecznicze, które poprzez stworzenie nacisku na żyły w kończynach dolnych przyczyniają się do usprawnienia przepływu krwi i limfy oraz minimalizują występujące zatory żylne. Ucisk zapobiega gromadzeniu się płynów w tkankach miękkich, eliminując występowanie obrzęków i zmniejszając dolegliwości bólowe oraz uczucie ciężkości nóg.

Stosowane są zazwyczaj po konsultacji z lekarzem w wyniku zdiagnozowania chorób dotyczących układu żylnego kończyn dolnych, a dodatkowo ich noszenie jest wskazane podczas prowadzenia biernego trybu życia, w przypadku pojawienia się objawów żylaków lub posiadania predyspozycji genetycznych do ich wystąpienia czy też permanentnego uczucia ociężałych nóg. Więcej znajdziesz na Megamedic.pl

Sposób użycia rajstop uciskowych 

Jedynie prawidłowo założone rajstopy uciskowe będą odpowiednio pełniły swoją rolę. Zasada użycia polega na założeniu ich tuż po przebudzeniu, przed podniesieniem się z łóżka, ponieważ obrzęk kończyn ulega wzmocnieniu w trakcie dnia. Stanowi to nie tylko utrudnienie w założeniu rajstop, ale również może spowodować kolejne dolegliwości. 

Co zapewnia regularne korzystanie z rajstop uciskowych?

  • zmniejszenie opuchlizny w obrębie nóg
  • normalizację przepływu krwi 
  • zminimalizowanie uczucia zmęczenia w nogach