
Łojotokowe zapalenie skóry w skrócie nazywane ŁZS jest schorzeniem trudnym do wyleczenia. Niestety nie ma terapii, która w pełni leczyłaby tę chorobę. Pacjenci cierpiący na to schorzenie powinni być pod stałą opieką dermatologa. Poza kremami i maściami dostępne są także preparaty doustne. Czasami konieczne jest, aby wszystkie preparaty włączyć do leczenia. Łojotokowe zapalenie skóry występuje w tych obszarach, gdzie znajduje się dużo gruczołów łojowych, zazwyczaj na owłosionej skórze głowy.
Szampony na ŁZS – jakie wybrać?
Szampony na ŁZS powinny być skuteczne, ale także łagodne. Należy unikać szamponów naszpikowanych składnikami chemicznymi, które nie dość, że obciążą chorą skórę to jeszcze zadziałają na nią drażniąco. W pielęgnacji warto więc postawić na dermokosmetyki z naturalnymi składnikami aktywnymi.

Kosmetyk powinien łączyć w sobie właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne z nawilżającymi i regenerującymi. Idealny szampon na łojotokowe zapalenie skóry głowy powinien zawierać w składzie m.in.:
- Pirokton olaminy
- Panthenol
- Biotynę
- Glinki naturalne
- Mleczko pszczele
- Witaminę E
- Siarczek selenu
- Olejki eteryczne
- Czarną rzodkiew
W zależności od konkretnego produktu należy go stosować codziennie lub kilka razy w tygodniu, aby składniki w nim zawarte mogły zadziałać. Szampon należy spienić w dłoniach i wsmarowywać we wcześniej zwilżone włosy. Aktywną pianę należy pozostawić na pasmach do 5 minut, następnie spłukać. Czynność powtórzyć.
Płyn na łojotokowe zapalenie skóry głowy- jak stosować ?
Płyn na łojotokowe zapalenie skóry należy dobrać do wieku pacjenta. ŁZS najczęściej dotyka kobiety z problemami hormonalnymi, mężczyzn, ale także niemowlęta i nastolatków. Wszystko związane jest z nadmierną produkcją łoju oraz obniżoną odpornością. Tak obciążoną skórę atakują drożdżaki i uaktywniają objawy choroby. W przypadku niemowlaków ŁZS objawia się pod postacią tzw. ciemieniuchy. Warto więc zakupić w aptece płyn np. LINOMAG, który dzięki mieszance naturalnych olei: lnianego, rycynowego, jojoba oraz ze słodkich migdałów normalizuje pracę gruczołów łojowych. W swoim składzie zawiera także skwalan, wspomaga odbudowę naskórka, zmiękcza i nawilża skórę głowy.
Preparat należy wmasować w skalp dziecka, założyć bawełnianą czapeczkę i pozostawić na kilka godzin. Po tym czasie wyczesać łuski miękką szczotką. Innym płynem do stosowania dla dorosłych i nastolatków jest ACNOSAN T. Jest to płyn stosowany także przy trądziku i innych zmianach skórnych. Płyn ma działanie antybakteryjne oraz złuszczające, zmniejsza powstawanie łoju i zapobiega blokowaniu gruczołów łojowych.
Szampony na łzs dostępne na stronie https://a-manada.pl/szampony-na-lojotokowe-zapalenie-skory-glowy