Termometr bezdotykowy czy stykowy, który wybrać?

Kategorie Bez kategorii

Termometr jest bardzo ważnym przedmiotem w każdym domu. W przypadku choroby pozwala śledzić stan zdrowia, co jest niezwykle ważne w przypadku dzieci. Na rynku można znaleźć różne rodzaje termometrów, jednak obecnie najczęściej wybierane są termometry bezdotykowe. Wypierają one tradycyjne termometry cieczowe, ponieważ są wygodniejsze w użyciu i bezpieczne. Wybierając termometr do domowej apteczki, warto zapoznać się z rodzajami, jakie możemy spotkać na rynku.

Podział termometrów

Określenie temperatury ciała odbywa się metodą pośrednią. Oznacza to, że polega na pomiarze innej wielkości fizycznej, która zależna jest od temperatury. Ze względu na metodę pomiaru, dzielimy je na:

– termometry bezdotykowe,

– termometry stykowe.

W przypadku klasycznego termometru pomiar odbywa się poprzez dotykanie ciała w czasie pomiaru. Inaczej jest w przypadku termometrów bezdotykowych, ponieważ pomiar odbywa się na podstawie promieniowania cieplnego, które emituje ciało o temperaturze wyższej niż zero bezwzględne.

Termometry cieczowe

Termometry cieczowe działają poprzez wykorzystanie zjawiska rozszerzalności cieplej cieczy, czyli rtęci lub metali ciekłych. Termometry wykorzystujące rtęć zostały wycofane z rynku i nie można ich kupić, ze względu na ich szkodliwość. Obecnie na rynku można spotkać termometry galowe, które używa się poprzez dotyk ciała.

Elektroniczne termometry dotykowe

kobiecie jest mierzona temperatura

Ich działanie umożliwia układ elektroniczny zwany termistorem. Pomiar odbywa się poprzez dotyk ciała. Czas pomiaru to około 10-15 sekund. Wadą tego typu termometrów jest potrzeba dezynfekowania końcówki oraz trudności w zmierzeniu temperatury u dzieci.

Termometr na podczerwień bezdotykowy

Termometry elektroniczne bezdotykowe na podczerwień dzielimy na dwa rodzaje. Pierwsze z nich to douszne termometry na podczerwień. Mierzą temperaturę poprzez promieniowanie cieplne emitowane przez błonę bębenkową. Posiadają możliwość wymiany jednorazowych osłon, zamiast ich dezynfekowania. Drugi rodzaj to termometry na podczerwień czołowe. Wykorzystują do pomiaru pomiar szczytowych wartości temperatury w okolicy tętnicy skroniowej. Jest to najlepszy rodzaj termometru do pomiaru temperatury u dzieci i osób starszych.

Jaki termometr wybrać?

Najczęściej wybieranym termometrem są obecnie termometry bezdotykowe na podczerwień. Zastępują obecne kiedyś niemal w każdym domu termometry rtęciowe, który zostały wycofane ze sprzedaży. Termometry elektroniczne bezdotykowe są obecnie najbezpieczniejsze i szybko dokonują pomiaru. Jest to ważne w przypadku pomiaru ciepłoty ciała u dzieci i niemowląt. Termometry posiadają wbudowany marker laserowy, który oznacza miejsce pomiaru oraz wyświetlacz, który wskazuje ciepłotę ciała, Dodatkowo termometry posiadają sygnał dźwiękowy oznaczający gorączkę lub wspomagający wykonanie pomiaru.