W jaki sposób możemy wykorzystać tonkę?

Kategorie Zioła i Przyprawy

Co to jest tonka? Czym jest ta tajemnicza roślina? Jakie dokładnie jest jej zastosowanie? Nie każdy jest w stanie udzielić nam informacji na ten temat. Właśnie dlatego, w naszym poniższym artykule, znajdziecie państwo wszystkie, najważniejsze informacje na temat tej rośliny.

Przede wszystkim – nazwa

Biologicznie, pełna i poprawna nazwa tonki brzmi: tonkowiec wonny. Jak nazwa ta wskazuje, roślina ta odznacza się bardzo charakterystycznym zapachem, co też jest związane z tym, w jakich branżach jest ona najczęściej wykorzystywana. Bardzo często możemy też spotkać się z nazwą taką jak fasola tonkini, bób tonka czy fasola tonkińska. Każde z powyższych określeń, dotyczy tej samej rośliny.

Jakie jest zastosowanie tonki?

Jak już zostało wcześniej wspomniane, tonka charakteryzuje się bardzo specyficznym zapachem. W dużej mierze właśnie z tego względu jest ona bardzo często dodawana do perfum. Nierzadko też stosuje się ją zamiennie z wanilią, np. jako dodatek aromatyzujący do tytoniu. Nie każdy wie, że piwa takie jak Stout, także mogą posiadać domieszkę tonki. To właśnie niej zawdzięczają one swój charakterystyczny smak i zapach. We Francji z kolei, możemy kupić deser, w skład którego będzie wchodziła właśnie tonka.

Jak zatem wyraźnie widać, właściwości związanych z zastosowaniem rośliny, jaką jest fasola tonki, jest bardzo dużo. Najczęściej wykorzystywana jest ona ze względu na swój unikalny zapach. Niestety, nadmierne ilości tonki, mogą okazać się szkodliwe dla naszego organizmu. W dużej mierze właśnie z tego względu, jej sprzedaż została ograniczona lub całkowicie zakazana w niektórych krajach.