Witamina B15-źródło witalności naszego organizmu

Kategorie Suplementy diety

W Polsce mało kto słyszał o jej dobroczynnych właściwościach, chociaż we wschodniej części Europy jest znana od dawna. Witamina B15, bo o niej mowa została odkryta w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku przez Ernesta Krebsa. Bardzo szybko zauważono, że wpływa ona korzystnie na funkcjonowanie całego ludzkiego organizmu.

Czym jest witamina B15?

Inna nazwa witaminy B15 to kwas pangamowy – https://evita.sklep.pl/pl/witamina-b-15-kwas-pangamowy-100tabl.html. Nie jest ona witaminą w ścisłym znaczeniu tego słowa. Zalicza się raczej do grupy antyoksydantów. Z tego też powodu jest porównywana z witaminą E. Jednak jej działanie oksydacyjne jest znacznie szersze niż witaminy rozpuszczalnej w tłuszczach. Dlatego przypisywanie tego związku do grupy witamin może budzić pewne wątpliwości.

Jak działa witamina B15?

Kwas pangamowy, czyli witamina B15 działa po części jak antyoksydant. W praktyce oznacza to, iż chroni ciało przed działaniem wolnych rodników i opóźnia procesy zamierania komórek. Dodatkowo stymuluje mięśnie i umysł ludzki do lepszej i efektywniejszej pracy. W związku, z czym podaje się ją sportowcom, by osiągali lepsze wyniki. Udowodniono, iż dłuższe przyjmowanie witaminy B15 poprawia koncentracje, zapobiega wydzielaniu się w mięśniach kwasu mlekowego, przez co człowiek wolniej się męczy i jest w stanie wytrzymać większe obciążenia fizyczne.

Jakie są główne źródła witaminy B15?

Oczywiście związek ten jest najczęściej dostarczany do naszego organizmu wraz z pokarmem. Głównym źródłem kwasu pangamowego są pestki dyni, ziarna sezamu, pestki słonecznika, brązowy ryż niepolerowany, pestki moreli, drożdże piwne, a także krew wołowa. Witamina B15 przyjmowana w ten sposób wpływa korzystnie na dotlenienie całego organizmu. Dzięki niej naczynia krwionośne rozszerzają się, a to z kolei pomaga organizmowi przyswoić inne witaminy i minerały, które są mu niezbędne.