Woda morska do nosa – jak i kiedy stosować?

Kategorie zdrowie
krem na przebarwienia

Woda morska stanowi środek farmaceutyczny stosowany tradycyjnie do pielęgnacji błony śluzowej nosa. Dzięki swoim właściwościom, słona woda pozwala skutecznie usuwać nadmiar gromadzącej się w nosie wydzieliny, zmniejszając tym samym objawy kararu. W jaki sposób stosować wodę morską i czym różnią się dostępne w sprzedaży roztwory?

Kiedy stosować wodę morska do nosa?

Woda morska do nosa – może być stosowana zarówno u dorosłych, jak i u dzieci od skończenia przez nie pierwszego miesiąca życia, w celu udrażniania nosa w trakcie nagromadzenia wydzieliny śluzowej. Stosowanie takiego roztworu sprawdzi się niezależnie od przyczyny kataru, w przebiegu przeziębień, innych infekcji dróg oddechowych, alergii, zapalenia zatok, a także po zabiegach operacyjnych. Dodatkowo stosowanie słonych roztworów pozwala na skuteczne zmniejszanie obrzęków oraz pielęgnację podrażnionej skóry nosa. Pozwala chronić również drogi oddechowe przez szkodliwym wpływem czynników środowiskowych, np. smogu.

Czym różnią się dostępne w aptekach roztwory wody morskiej?

Woda morska do nosa występuje w sprzedaży w formie różnych roztworów, zazwyczaj przygotowanych w formie aerozoli lub butelek z pompką:

krem na przebarwienia
  • woda morska izotoniczna – charakteryzuje się obniżonym stężeniem chlorku sodu (do 0,9%), dlatego może być stosowana niemal bez ograniczeń do codziennej higieny nosa nawet u najmłodszych dzieci;
  • woda morska hipertoniczna – charakteryzuje się słonością wyższą od fizjologicznej słoności łez, przez co powoduje spływanie wilgoci w kierunku roztworu, co ułatwia udrażniania nosa.

Jak stosować wodę morską do nosa?

Stosowanie roztworów do nosa polega na umieszczeniu aplikatora w dziurce nosa i naciśnięcie, dzięki czemu dawka preparatu zostanie wprowadzona do otworów nosowych. W przypadku najmłodszych dzieci, produkt warto nanosić na błony śluzowe za pomocą nasączonego patyczka higienicznego. Stosowanie wody morskiej pozwala usuwać zalegającą wydzielinę, nawet zaschniętą. U najmłodszych dzieci roztworu takiego używa się przed oczyszczeniem nosa dziecka za pomocą specjalnego odsysacza.

Roztwory słonej wody pozwalają również zadbać o prawidłowy poziom nawilżenia błon śluzowatych w okresie grzewczym oraz w czasie stosowanie innych leków donosowych.