Chrapanie – przyczyny i leczenie farmakologiczne

Kategorie Bez kategorii
chrapanie - niezręczna przypadłość

Chrapanie jest przypadłością, która występuje dosyć często, a także znacznie obniża jakość i komfort życia. Problem dotyczy zarówno osoby, którą męczy chrapanie jak i osób mieszkających z nią pod jednym dachem. Oprócz dyskomfortu jaki jest powodowany przez chrapanie, przyczynia się ono do rozwoju wielu niebezpiecznych chorób takich jak zespół obturacyjnego bezdechu sennego. Dlatego należy jak najszybciej rozpocząć leczenie. Na początek wystarczy zadbać o zdrowy styl życia. Jeżeli samodzielne sposoby na chrapanie nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, warto wtedy skonsultować się ze specjalistą.

Przyczyny chrapania

Chrapanie to przypadłość, która powstaje w momencie gdy następuje zwężenie dróg oddechowych i jednoczesne zwiotczenie mięśni podczas snu (źródło: Chrapanie – przyczyny i leczenie na Wonga Zaradnik). Powietrze które wdychamy, w momencie gdy napotka opór na swojej drodze – spowoduje tzw. wibrację tkanek miękkich znajdujących się w gardle. A to prowadzi do powstania kłopotliwych wibracji akustycznych.

Przyczyny chrapania mogą być różne, ale jedną z najczęstszych jest nieprawidłowa budowa górnych dróg oddechowych, w tym również nosa. Dysfunkcja w budowie nosa w postaci krzywej przegrody nosowej lub polipy to jedne z wielu przyczyn chrapania. Inne to np. polipy w gardle, przerost języczka czy migdałów, a także wiotkie podniebienie miękkie.

Kolejną przyczyną chrapania są wszelkiego rodzaju uporczywe infekcje oraz alergie, które powodują niedrożność kanałów nosowych.

Przyczyny chrapania mogą się pojawić także w przypadku nadużywania alkoholu, palenia papierosów. W walce z chrapaniem nie pomaga otyłość ani zaawansowany wiek.

Farmakologiczne leczenie chrapania

Sposoby na chrapanie mogą być domowe oraz farmakologiczne.

W aptece są dostępne różnego rodzaju preparaty ale one tylko łagodzą chrapanie, nie spowodują całkowitego wyleczenia. Możemy użyć specjalnych plastrów, aerozoli i tabletek. Lecząc chrapanie ważne jest aby udrożnić drogi oddechowe. Objawy chrapania można także złagodzić poprzez spraye aplikowane do gardła. Ich celem jest odpowiednie nawilżanie śluzówki gardła i podniebienia. Skład tych sprayów wzbogacony jest o mentol, dzięki któremu łatwiej się oddycha.

Jeżeli samodzielne stosowanie preparatów dostępnych w aptece, nie przynosi oczekiwanych efektów, warto zasięgnąć porady specjalisty.