Wywar z liści laurowych na łupież, stawy i cukrzycę

Kategorie Zioła i Przyprawy

Wawrzyn szlachetny, czyli laur (Laurus nobilis), to drzewo, które może dorosnąć nawet do 10 metrów wysokości. Liść laurowy posiada przede wszystkim zastosowanie jako przyprawa w kuchni o lekko gorzkawo – korzennym smaku i pachnącym aromacie. Nadaje potrawom wybornego smaku. Zawiera także wiele składników odżywczych, dzięki którym liście laurowe można wykorzystywać leczniczo, m.in. w formie naparu, wywaru, a także jako płukankę. 

Napar z wawrzynu jest świetnym naturalnym lekiem między innymi na łupież, niestrawność oraz choroby reumatyczne. Napój ten pomaga również obniżyć poziom cukru we krwi oraz dzięki właściwościom moczopędnym – zwalczyć cellulit.

1. Napar z liści laurowych na stawy i niestrawność

Silny ból stawów, czyli inaczej reumatyzm jest przypadłością, która bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie. Ból ten można z powodzeniem złagodzić stosując napar z liści laurowych, który dzięki swoim właściwościom – w znacznym stopniu niweluje dolegliwości bólowe. Wpływa także korzystnie na perystaltykę jelit oraz przyspiesza metabolizm. 

Aby przygotować wywar, potrzebne jest 5 g liści laurowych. Należy je pokruszyć i zalać wrzącą wodą w ilości 300ml, a następnie gotować przez 5 minut. Później odstawić w chłodne miejsce na około 5 godzin, można również na całą noc. Wywar należy popijać małymi łyczkami rano i wieczorem, zachowując odstęp 12 godzin. 

2. Płukanka z liści laurowych na łupież i zdrową skórę

Dzięki temu, że liście laurowe posiadają właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne oraz antyoksydacyjne – świetnie zwalczą łupież oraz poprawią ukrwienie skóry głowy. 

Do przygotowania płukanki z liści laurowych, która posłuży do zwalczenia łupieżu, należy dodać 3 łyżek sproszkowanych liści lauru do szklanki wrzącej wody i odstawić na 25 minut, a później wstawić do lodówki na około 3 godziny. Po upływie tego czasu, otrzymujemy gotową miksturę do płukania włosów. Należy wykonać płukanie włosów wywarem, a następnie owinąć głowę ręcznikiem na 1 godzinę. Zabieg można wykonywać dwa razy w tygodniu.

3. Liść laurowy na obniżenie cukru we krwi

Napar do picia z liści laurowych (https://planteon.pl/przyprawy-swiata/ziola-w-kuchni/lisc-laurowy-ss) ma szczególne znaczenie, zwłaszcza dla osób chorujących na cukrzycę. D przygotowania naparu potrzebne jest 10 liści laurowych, które należy wrzucić do garnka i zalać 3 szklankami gorącej wody, chwilę podgrzać a następnie odstawić na około 6 godzin. Kuracja taka powinna trwać 2 tygodnie. Codziennie należy pić pół szklanki naparu, a po 2 tygodniach jej stosowania konieczna jest co najmniej miesięczna przerwa.