Suplementy diety stają się coraz bardziej popularne. Obecnie na niemal każdą przypadłość, znaleźć można odpowiedni suplement. Niezmienną popularnością cieszą się tabletki na odchudzanie, których głównym składnikiem jest chrom.
Chrom – charakterystyka
Chrom jest pierwiastkiem, który bierze udział w dużej ilości procesów metabolicznych naszego organizmu. Jego odpowiedni poziom pozwala prawidłowo funkcjonować organizmowi. Chrom jest bardzo istotny w przeprowadzaniu procesów związanych z metabolizmem białek, tłuszczy oraz węglowodanów. Odpowiedni poziom tego pierwiastka powoduje zwiększoną wrażliwość tkanek organizmu na insulinę. Chrom organiczny odgrywa również dużą rolę w regulacji cholesterolu. Chrom naturalnie występuje w produktach pełnoziarnistych (np. płatki zbożowe, mąka, kasza), produktach pochodzenia zwierzęcego (wołowina, drób, nabiał), orzechach czy bananach.
Niedobór i nadmiar chromu w organizmie
Niewystarczający poziom chromu w organizmie objawiać się może bólem głowy, zmęczeniem czy rozdrażnieniem. Przy jego niedoborze zwiększa się również apetyt na słodycze, co z kolei prowadzi do wydalania chromu z organizmu. Niedobory tego pierwiastka mogą w konsekwencji doprowadzić do schorzeń takich cukrzyca czy miażdżyca.
Nadmierny poziom chromu wiąże się z pogorszeniem wchłaniania żelaza, co może doprowadzić do anemii. Nadmiar może zaburzyć wchłanianie cynku i spowodować wrzody żołądka czy dwunastnicy.
Popularny suplement wspomagający odchudzanie
Osoby borykające się z problemem nadwagi oraz otyłości, często szukają środków wspomagających proces odchudzania. Do jednych z częściej wybieranych z aptecznej półki suplementów należy chrom organiczny. W większości produktów chrom sprzedawany jest w formie tabletek. Najpopularniejszym skutkiem suplementacji chromu jest zmniejszenie łaknienia. Reguluje on poziom glukozy we krwi, tym samym zmniejszając apetyt na słodycze oraz przekąski pomiędzy posiłkami. W połączeniu ze zdrową dietą oraz aktywnością fizyczną może być skutecznym narzędziem w walce z nadmiarem kilogramów. Aktualne zalecenia WHO to dawka nieprzekraczająca 250 µg w ciągu doby. Wyższe dawki powinny być stosowane wyłącznie po konsultacji z lekarzem.