Chrom jako suplement diety w odchudzaniu

Kategorie Suplementy diety
chrom

Suplementy diety stają się coraz bardziej popularne. Obecnie na niemal każdą przypadłość, znaleźć można odpowiedni suplement. Niezmienną popularnością cieszą się tabletki na odchudzanie, których głównym składnikiem jest chrom.

Chrom – charakterystyka

Chrom jest pierwiastkiem, który bierze udział w dużej ilości procesów metabolicznych naszego organizmu. Jego odpowiedni poziom pozwala prawidłowo funkcjonować organizmowi. Chrom jest bardzo istotny w przeprowadzaniu procesów związanych z metabolizmem białek, tłuszczy oraz węglowodanów. Odpowiedni poziom tego pierwiastka powoduje zwiększoną wrażliwość tkanek organizmu na insulinę. Chrom organiczny odgrywa również dużą rolę w regulacji cholesterolu. Chrom naturalnie występuje w produktach pełnoziarnistych (np. płatki zbożowe, mąka, kasza), produktach pochodzenia zwierzęcego (wołowina, drób, nabiał), orzechach czy bananach.

Niedobór i nadmiar chromu w organizmie

chrom

Niewystarczający poziom chromu w organizmie objawiać się może bólem głowy, zmęczeniem czy rozdrażnieniem. Przy jego niedoborze zwiększa się również apetyt na słodycze, co z kolei prowadzi do wydalania chromu z organizmu. Niedobory tego pierwiastka mogą w konsekwencji doprowadzić do schorzeń takich cukrzyca czy miażdżyca.

Nadmierny poziom chromu wiąże się z pogorszeniem wchłaniania żelaza, co może doprowadzić do anemii. Nadmiar może zaburzyć wchłanianie cynku i spowodować wrzody żołądka czy dwunastnicy.

Popularny suplement wspomagający odchudzanie

Osoby borykające się z problemem nadwagi oraz otyłości, często szukają środków wspomagających proces odchudzania. Do jednych z częściej wybieranych z aptecznej półki suplementów należy chrom organiczny. W większości produktów chrom sprzedawany jest w formie tabletek. Najpopularniejszym skutkiem suplementacji chromu jest zmniejszenie łaknienia. Reguluje on poziom glukozy we krwi, tym samym zmniejszając apetyt na słodycze oraz przekąski pomiędzy posiłkami. W połączeniu ze zdrową dietą oraz aktywnością fizyczną może być skutecznym narzędziem w walce z nadmiarem kilogramów. Aktualne zalecenia WHO to dawka nieprzekraczająca 250 µg w ciągu doby. Wyższe dawki powinny być stosowane wyłącznie po konsultacji z lekarzem.