Jak wybrać właściwy laktator — laktatory elektryczne, mechaniczne i szpitalne

Kategorie zdrowie
laktatory elektryczne

Laktator jest niezbędnym narzędziem dla młodych matek. Za pomocą regularnego odciągania pokarmu możesz karmić dziecko butelkami, kubkiem lub miękką łyżeczką, w tym za pomocą innych członków rodziny. Dodatkowo odciąganie pokarmu pomaga złagodzić uczucie objęcia piersi i zwiększa przepływ mleka. Laktator jest szczególnie przydatny dla mam bliźniąt lub wcześniaków, które z trudem utrzymują pierś, słabo ssą i nie otrzymują pełnej porcji mleka i wymagają suplementacji.

Dlaczego lepiej karmić mlekiem?

Badania udowodniły, że mleko matki jest najlepszą rzeczą, jaką matka może karmić swoje dziecko, a karmienie piersią jest zawsze najlepszym rozwiązaniem dla pary matka-dziecko. Dlatego tak ważne jest znalezienie najlepszego laktatora dla siebie, który pomoże w karmieniu piersią i rozwiąże wiele problemów młodej mamy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Najważniejszą rzeczą do rozważenia jest to, jak często będziesz używać pompy. Każdy laktator jest przeznaczony do określonego poziomu użytkowania, a najwięcej korzyści przyniesie Ci laktator, który najlepiej odpowiada Twoim osobistym wymaganiom. Jeśli zdecydujemy się na laktator, warto przed zakupem dokładnie zastanowić się, który laktator będzie dla nas najlepszy. Powinien być jak najbardziej korzystny cenowo.

Cechy dobrego laktatora

Pierwszą rzeczą, którą musisz zdecydować, jest to, jakiego rodzaju pompy potrzebujesz. Wszystkie urządzenia, które są dziś sprzedawane w aptekach i sklepach, należą do jednej z trzech następujących kategorii.

Laktator do użytku szpitalnego lub stałego i aktywnego

Laktator szpitalny to najbardziej wydajny rodzaj laktatora. Nie dość, że jest cięższy, to jeszcze szybciej odciąga mleko, często z obu piersi naraz i z większą częstotliwością. Pompy te są najdroższe i przeznaczone dla kilku użytkowników, a wszystkie osobiste przystawki (rurki, wkładki laktacyjne, pojemniki na mleko itp.) można dokupić osobno, ściśle dla swoich indywidualnych potrzeb.

Laktator elektryczny

Laktatory elektryczne (dostępne do kupienia m.in. na https://sanbello.pl/ciaza-i-macierzynstwo/karmienie-piersia/laktatory) to najpopularniejsze urządzenia do użytku domowego, ze względu na niski koszt. Urządzenia te zazwyczaj posiadają skrzynkę kontrolną, która pozwala mamom wybrać preferowaną prędkość i poziom ssania. Istnieją dwa rodzaje pomp elektrycznych — pojedyncze i podwójne. Podwójny laktator elektryczny (uciska oba gruczoły jednocześnie) jest bardziej wydajny i pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Laktatory elektryczne są zasilane bateriami lub podłączane do prądu. Niektóre oferują oba te elementy dla zapewnienia elastyczności.

Ręczny laktator

Ten rodzaj laktatora wymaga ręcznego kilkukrotnego naciśnięcia dźwigni, aby wytworzyć niezbędne podciśnienie w lejku i siłę ssącą do odciągnięcia mleka z piersi. Laktator nie posiada silnika. Niektóre matki wolą laktatory ręczne, ponieważ są ciche, kompaktowe i bardziej przystępne cenowo niż laktatory elektryczne. Laktatory ręczne są również łatwe do ustawienia i czyszczenia, sterylizacji i zabrania ze sobą w podróż. Nie sprawią one jednak, że odciąganie mleka będzie tak szybkie i łatwe jak w przypadku laktatora elektrycznego.

Niektóre matki kończą na zakupie kilku laktatorów, aby wykorzystać zalety każdego z nich.