Co na chorobę lokomocyjną?

Kategorie zdrowie
Co na chorobę lokomocyjną

Choroba lokomocyjna to dolegliwość związana przede wszystkim z okresem dzieciństwa. Bardzo często dziecko z niej wyrasta, chociaż przebieg choroby jest uciążliwy, przede wszystkim dla niego. Bywa jednak, że dolegliwość ta towarzyszy osobie dorosłej przez całe życie, a przynajmniej objawia się w określonych okolicznościach.

Tabletki lokomocyjne leczą i zapobiegają

Podłożem choroby lokomocyjnej jest  brak zgodności pomiędzy odbieranymi bodźcami a ich interpretacją przez mózg i ciało:

  • sygnałami wzrokowymi odbieranymi przez oczy i interpretowanymi przez mózg jako ruch
  • bodźcami docierającymi do błędnika, który jednak nie konotuje zmian położenia i lokalizacji naszego ciała i w związku z tym nie przesyła tej informacji do mózgu, jednocześnie ciało reaguje na siłę hamowania lub przyspieszania w trakcie jazdy 

Mózg zatem odbiera sprzeczne sygnały o ruchu i położeniu ciała, a w konsekwencji organizm uruchamia reakcje obronne.

Lek na chorobę lokomocyjną, bez recepty

Na rynku leków i suplementów można znaleźć ogromną ilość produktów przeciwdziałających chorobie lokomocyjnej. Część z nich przepisuje lekarz, inne pozostają w wolnej sprzedaży. Bez recepty na a-manada można otrzymać preparaty zawierające substancję czynną, jaką jest dimenhydrynat, która działa:

  • przeciwwymiotnie
  • przeciwuczuleniowo
  • łagodnie uspokaja

Leki te mają charakter antyhistaminowy, blokującym receptory H1 oraz posiadają właściwości cholinolityczne, wzmacniające działanie leku przeciwwymiotnego.

Tabletki na chorobę lokomocyjną z zawartością dimenhydrynatu stosuje się w leczeniu choroby lokomocyjnej o stosunkowo łagodnym nasileniu. 

lek na chorobę lokomocyjną

Leki na chorobę lokomocyjną na receptę

Tabletki na chorobę lokomocyjną przepisywane przez lekarza zawierają np. prometazynę, która będąc środkiem przeciwhistaminowym wykorzystywana jest m.in w procesie leczenia choroby lokomocyjnej. Prometazyna blokuje niektóre sygnały wysyłane w ślad za bodźcem do mózgu. 

Inną substancją obecną w tego typu lekach jest hioscyna, która występuje w postaci tabletek, preparatów do żucia, ssania a nawet w postaci plastrów. Hioscyna łagodzi objawy choroby lokomocyjnej, mdłości i wymioty, za sprawą funkcji:

  • rozluźniania mięśni gładkich
  • osłabienia motoryki przewodu pokarmowego
  • osłabienia wydzielania żołądkowego
  • hamowania wydzielanie śliny

W aptekach dostępne są również opaski i plastry akupresurowe nakładane na nadgarstki, pomagające przeciwdziałać objawom choroby lokomocyjnej. Nie zawierają one żadnej substancji leczniczej. Ich działanie opiera się na masażu odpowiedniego miejsca na nadgarstkach.