Czy warto mieć apteczkę z wyposażeniem?

Kategorie zdrowie
apteczka z wyposażeniem

Apteczka z wyposażeniem nie raz może uratować zdrowie oraz życie. Warto ją mieć nie tylko w swoim domu, ale także w samochodzie. Dobrym pomysłem jest branie apteczki w podróż. Warto dowiedzieć się, co powinna zawierać w sobie apteczka.

Apteczka w zakładzie pracy – czy trzeba ją mieć?

Polskie przepisy prawne nie określają wsadu apteczki w zakładzie pracy – podobnie jest w przypadku apteczek samochodowych. Warto zaznaczyć, że ustawodawca nakazuje jednak, pod groźbą kary, iż pracodawca jest zmuszony zapewnić potrzebne środki do udzielania pierwszej pomocy. Ponadto musi wyznaczyć osoby do udzielania pierwszej pomocy, a także zapewnić im właściwe przeszkolenie. Trzeba też powiedzieć, że liczba przygotowanych osób, a także ich wyposażenie musi być odpowiednio dostosowane do liczby zatrudnionych w przedsiębiorstwie ludzi. Ponadto należy to dostosować do rodzaju prowadzonego biznesu. Z tego powodu rozmieszczenie oraz wyposażenie takich apteczek musi być wcześniej skonsultowane z lekarzem, który sprawuje profilaktyczną opiekę nad pracownikami. Należy pamiętać, że miejsca usytuowania apteczek muszą być właściwie oznakowanie, a ponadto powinny znajdować się w nich instrukcje udzielania pierwszej pomocy. Ponadto powinna znajdować się lista wyznaczonych i przeszkolonych osób.

Apteczka domowa

Apteczka domowa z wyposażeniem jest innym rodzajem apteczki, bowiem musi znaleźć się w niej oprócz materiałów opatrunkowych, również parę niezbędnych środków medycznych, które dostosowane są do potrzeb członków rodziny. Apteczka domowa powinna być przechowywana tylko w suchym miejscu – w takim, gdzie dzieci nie mają do niego dostępu. Przez to, że znajdują się w apteczce leki, najlepiej co sześć miesięcy robić przegląd jej zawartości, bowiem należy sprawdzać datę ważności różnych medykamentów. Jest to bardzo istotna kwestia.