Dobroczynne inhalacje – jaki inhalator wybrać?

Kategorie zdrowie

Inhalacje są uznawane za bardzo skuteczny i bezpieczny sposób podawania leków. Jednak inhalator może przydać się nie tylko w czasie choroby. Inhalacje z soli fizjologicznej idealnie sprawdzą się podczas smogowych dni, w celu nawilżenia i oczyszczenia dróg oddechowych. Regularne zabiegi inhalacyjne mogą pomóc osobą, które cierpią na częste zapalenia zatok. Warto zainwestować w dobry inhalator, który w razie potrzeby będzie nadawał się do wszystkich rodzajów leków wziewnych.

Inhalator dla rodziny – na co zwrócić uwagę?

W sklepach dostępne jest kilka rodzajów inhalatorów. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Warto się z nimi zapoznać by dokonać jak najlepszego wyboru. 

Rodzaje inhalatorów: 

  • membranowy (siateczkowy) – bardzo drogie, jednak pozwalają na przekazanie całego lekarstwa do dróg oddechowych,
  • tłokowy – nazywany także nebulizatorem, łatwy w obsłudze w warunkach domowych,
  • pneumatyczny – tłoczy sprężone powietrze, najtańszy rodzaj inhalatora, charakteryzuje się dużą głośnością, może być stosowany do wszystkich rodzajów leków,
  • parowy – niewielkich rozmiarów, idealny do stosowania w trakcie przeziębienia, do nawilżania dróg oddechowych.

Decydując się na zakup inhalatora warto wziąć pod uwagę potrzeby całej rodziny. Do wyboru mam inhalator standardowy podłączany do prądu, inhalator bezprzewodowy czy też niewielkich rozmiarów inhalator podróżny. 

Wybierając inhalator dla całej rodziny należy brać pod uwagę wszystkie akcesoria dostępne w zestawie. Jeśli w naszym domu mieszkają dzieci, warto wybrać taki, który posiada w zestawie maski: dla niemowląt, dzieci i dorosłych. 

Tylko odpowiednio dobrana maska daje gwarancje skutecznie przeprowadzonej inhalacji. 

Podejmując decyzje o zakupie inhalatora warto zwrócić uwagę na parametr MMAD czyli rozmiar cząsteczek, na które nebulizator będzie rozbijał sól fizjologiczną czy podawany lek. Warto wiedzieć także jaki jest czas inhalacji oraz jak długo urządzenie może pracować bez przerwy. Warto zapoznać się ze głośnością inhalatora. 

Jak sprawnie inhalować dziecko?

Do inhalacji dzieci świetnie sprawdzi się inhalator bezprzewodowy. Zapewni on wygodę i komfort użytkowania nawet przy bardzo ruchliwych dzieciach. Dla dzieci dostępnie są także inhalatory w różnych ciekawych kształtach: pingwiny, króliczki czy nawet maskonury. 

Nie zaleca się inhalowania dziecka na siłę. Podczas dziecięcej inhalacji należy pilnować aby maska obejmowała całkowicie usta i nos. Warto w tym czasie czytać dziecku książkę by jak najmniej skupiało się ono na procesie inhalacji. Zapewni to spokojne, miarowe oddychanie w normalnym dla dziecka tempie.