Dygestorium: co to jest i do czego się stosuje?

Kategorie Laboratoria
dygestorium laboratoryjne

Jednym z elementów podstawowego wyposażenia laboratorium zarówno biologicznego, jak i chemicznego jest dygestorium. 

Czym jest dygestorium?

Dygestorium to nic innego, jak wyciąg laboratoryjny. Zewnętrzny jego kształt przypomina dużą, przeszkloną szafę. Jego wewnętrzne oraz zewnętrzne wyposażenie jednak jest bardzo różnorodne. Najogólniej mówiąc, dygestoria są stosowane w przestrzeni roboczej do pracy ze szkodliwymi, żrącymi substancjami. Mowa między innymi o truciznach, gazach oraz kwasach – słowem – o wszystkim, co jest wybuchowe, łatwopalne, niebezpieczne dla zdrowia oraz posiada brzydki zapach.

Jakie jest wyposażenie dygestorium?

Jak już wspomniano, wyciągi laboratoryjne posiadają bardzo bogate zewnętrzne i wewnętrzne wyposażenie. Wymienia się w tym wypadku między innymi:
– regulowaną przednią szybę (dzięki niej, można regulować wysokość i włożyć do dygestorium rękę, a równocześnie chronić twarz za szybą);
– oświetlenie;
– instalacje wodne, gazowe oraz kanalizacyjne;
– gniazda elektryczne;
– panel sterujący z zaworami wody oraz gazu;
– czujniki;
– szafka do przechowywania substancji chemicznych, które są wykorzystywane do pracy w dygestorium.

Wykonanie dygestoriów

Dygestoria obecnie takie jak: https://danlab.pl/nasze-produkty/meble-i-dygestoria/dygestoria-laboratoryjne/ są bardzo wytrzymałe oraz bezpieczne. Wszystko za sprawą materiałów, z których się je wykonuje. Najczęściej można mówić o farbie pokrywającej stalową blachę chemoodporną, a także materiałach, które są odporne na wszelkiego rodzaju substancje żrące. Wnętrze z kolei są wykonywane z ceramiki łączonej lub monolitycznej.