Jak działa tyrozyna?

Kategorie Bez kategorii

Tyrozyna jest jednym z dwudziestu aminokwasów, z których w organizmie człowieka zbudowane są białka. Jest aminokwasem endogennym, co znaczy, że produkowana jest przez organizm człowieka. Aby jednak mogła być przez ludzki organizm syntetyzowana, konieczne jest dostarczenie innego aminokwasu, który zaliczany jest już do aminokwasów egzogennych, a więc takich, których organizm nie produkuje i muszą być dostarczone przez pożywienie. Tym aminokwasem jest fenyloalanina.

Do czego w organizmie potrzebna jest tyrozyna?

Najważniejszym zadaniem tyrozyny jest rola wbudowaniu białek. Białka zbudowane są z dwudziestu różnych aminokwasów, które ułożone są w długie łańcuchy. Sekwencja aminokwasów w konkretnym białku determinuje jego funkcję i właściwości. Oprócz tego tyrozyna jest bardzo ważnym przekaźnikiem komórkowym. Tyrozyna jest również prekursorem wielu hormonów produkowanych w tarczycy, a co za tym idzie, jej niedobór może powodować niedoczynność tego organu. Bierze również rolę w syntezie dopaminy i noradrenaliny, które to neuroprzekaźniki odpowiadają za energię do działania, mają związek z motywacją, i umiejętnością koncentracji. 

Jakie są skutki suplementowania tyrozyny?

Suplementowanie przybiera najczęściej formę, w której przyjmowana jest tyrozyna w kapsułkach. Zwiększenie ilości tyrozyny w organizmie powoduje zwiększenie produkcji neuroprzekaźników, a więc poprawia zdolność koncentracji, motywację i dodaje subiektywnie odczuwanej energii do działania. Tyrozyny w kapsułkach nie należy jednak przyjmować zbyt często. Może prowadzić to do stanów lękowych i rozchwiania emocjonalnego.