Siemię lniane mielone – jakie ma zastosowanie?

Kategorie Zioła i Przyprawy

Siemię lniane znalazło szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach – w kosmetologii, w medycynie, a także w kuchni. Jakie są jego właściwości? Jaki ma wpływ ma organizm?

Siemię lniane w kosmetyce

Nasiona lnu wykorzystuje się do produkcji preparatów o dobroczynnym wpływie na stan skóry, włosy i paznokci – na przykład różnych szamponów i odżywek, a także masek do stosowania zewnętrznego. Co więcej, siemię wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe, dzięki czemu wchodzi w skład mnóstwa kremów redukujących oznaki starzenia się skóry twarzy. Niektórzy używają go także do tworzenia naturalnych peelingów do ciała.

Siemię lniane mielone wykorzystywane w kuchni

Siemie lniane mielone z planteon.pl można stosować jako dodatek do płatków śniadaniowych i owsianki, jak również jako składnik wysokoenergetycznych koktajli na bazie mleka i owoców. Wiele osób, które wypiekają w domu własne pieczywo – również dodaje do niego odrobiny siemienia lnianego mielonego lub stosuje jako zamiennik słonecznika czy otrębów.

Zastosowanie siemienia lnianego w medycynie

Udowodniono, że regularne spożywanie naparu z siemienia lnianego ma bardzo pozytywny wpływ na żołądek. Jego stosowanie jest rekomendowane w przypadkach:

  • nawracających niestrawności,
  • częstego uczucia zgagi i pieczenia przełyku,
  • refluksu,
  • wrzodów,
  • nadżerek.

Ponadto spożywanie siemienia wspomaga perystaltykę jelit, pomaga zredukować poziom niezdrowego cholesterolu we krwi, niweluje nieprzyjemne objawy menopauzy (na przykład uderzenia gorąca). Naukowcy przyglądają się także związkowi siemienia lnianego z liczbą zachorowań na raka piersi – uważa się, że kobiety spożywające siemię regularnie chorują na ten typ nowotworu rzadziej.

Gdzie kupić siemie lniane mielone?

Siemię lniane można kupić w sklepach zielarskich i aptekach – zarówno tych internetowych, jak i stacjonarnych. Co więcej, można je znaleźć także w dyskonatach i supermarketach. Cena kilogramowego opakowania siemienia lnianego oscyluje w granicach 4 – 9 zł (ostateczna kwota jest uzależniona od producenta i regionu, w którym działa).