W laboratoriach wykorzystuje się tak zwane wirówki. Ich działanie opiera się na bardzo szybkim ruchu obrotowym. Zwiększa on szybkość sedymentacji, czyli rozdzielenia fraz substancji i osadzania się osadów. Na rynku dostępnych jest do najmniej kilka rodzajów wirówek laboratoryjnych. Jaki sprzęt jest używany najczęściej? Przede wszystkim są to wirówki wzbogacające, wirówki w bankach krwi, jak również wirówki frakcjonujące.
Wirówki wzbogacające
Nie jest to nazbyt popularny typ wirówek. Służy celem rozdzielania izotopów uranu podczas procesów jego wzbogacenia.
Wirówki w bankach krwi
Specjalistyczne wirówki znajdują także zastawianie w bankach krwi, jak i analitycznych laboratoriach, które przeprowadzają badania krwi. Wirówki laboratoryjne tego rodzaju służą celem oddzielania płynnego serum, plazmy, jak i ciężkich krwinek. Są to tak zwane ultrawirówki, które odznaczają się sporymi prędkościami obrotowymi. Wynosić mogą one więcej, aniżeli 20 tysięcy obrotów/minutę. Taka prędkość umożliwi również oddzielanie się bakterii mających różną wagę. Istotne pozostaje to, iż bakterie te nie są zabijane podczas procesu.
Wirówki frakcjonujące
To bardzo popularny rodzaj laboratoryjnych wirówek. Służą one celem oddzielania osadów od emulsji. Ich działanie jest dosyć uniwersalne. Podobne wirówki wykorzystuje się w przemyśle. Różnią się one jednakże swoimi wymiarami. Wirówki laboratoryjne o działaniu frakcjonującym, nie są nazbyt duże, z uwagi na niewielkie wymiary standardowych laboratoriów. Nie ma także potrzeby przeprowadzenia prób na masową skalę. Ich ilości nie można nawet porównywać do objętości, jakie odwirowuje się w przemysłowych zakładach.