Wybieramy ortezę na kolano

Kategorie zdrowie
orteza kolana

Podczas wyboru stabilizatora kolanowego należy pamiętać nie tylko o zaleceniach lekarza, wybraniu odpowiedniego rodzaju ortezy, czy też o przeczytaniu ulotki z informacją o rozmiarze danego produktu, ale także o przymierzeniu danego usztywniacza. Warto wiedzieć, iż różnią się one rozmiarami w wielu przestrzeniach – zarówno jeśli chodzi o długość, jak i szerokość. 

Co więcej, orteza na kolano może mieć także różnego rodzaju profil, co warunkuje jej układanie się na ciele. Istotną kwestią jest jej dopasowanie w taki sposób, aby jak najdokładniej przylegała do kontuzjowanego miejsca. W innym przypadku stabilizator kolanowy może nie tylko przyprawiać o dyskomfort, ale także nie spełniać swojej funkcji.

Jakiego rodzaju ortezy kolanowe można znaleźć w sklepach?

Jednym z rodzajów ortez, które są warte uwagi, są stabilizatory stawu kolanowego z regulacją kąta. Są to produkty przeznaczone między innymi dla osób po zabiegu chirurgicznym na więzadłach rzepki, czy też dla tych, których więzadła krzyżowe uległy zerwaniu. Tego rodzaju ortezy można stosować także przy skomplikowanych urazach, przy których nadają one stabilności. Co więcej, tego rodzaju produkty można z powodzeniem dostosować do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. 

Ortezy miękkie, półsztywne i sztywne

Na rynku można dostać stabilizator stawu kolanowego sztywny, półsztywny oraz miękki. Różnią się one od siebie nie tylko miękkością, ale także przeznaczeniem. Niektóre z nich pełnią wyłącznie funkcję profilaktyczną, podczas gdy inne służą także do korygowania oraz leczenia stawu kolanowego. Warto brać powyższe pod uwagę podczas dobierania odpowiedniego modelu do swoich potrzeb. Co więcej, niektóre modele ortez na kolano z powodzeniem mogą zastąpić gips. Dzięki temu wielu sportowców może z powodzeniem uczestniczyć w lekkich treningach pomimo kontuzji.